Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Topul celor mai vandute marci de masini, in luna noiembrie

Publicat in Ziare.com, luni 13 decembrie 2010 ·

Luna noiembrie 2010 a consemnat o crestere cu 34,75% a inmatricularilor de autoturisme noi comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, arata statisticile Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor

Astfel, in noiembrie 2010 s-au inscris in circulatie la nivelul intregii tari 11.440 automobile, fata de 8.490 in noiembrie 2009. Dintre acestea, cele mai intalnite marci au fost Dacia, cu 4.105 autoturisme (crestere de 45,16%), Renault, cu 1.030 unitati (+75,77%), Skoda, cu 1.026 masini (+26,51%) si Opel, cu 845 automobile (+103,61%).

La polul opus, cele mai rare marci de masini noi inmatriculate in noiembrie 2010 au fost Geely si Lada (cate o masina de fiecare), Jeep, Lexus si Smart (cate 2), Cadillac, Jaguar, Lancia si Morgan (cate 3).

Per ansamblu insa, in perioada ianuarie-noiembrie 2010, piata automobilelor noi a scazut cu 22% fata de perioada similara din 2009, in special datorita vanzarilor foarte slabe din primele luni ale acestui an - ianuarie inregistrand un record negativ absolut pentru piata romaneasca.

La fel de interesanta este insa statistica referitoare la masinile second-hand. Piata este de aproape sase ori mai mare in acest caz, fiind inmatriculate in luna noiembrie 60.862 automobile vechi la nivelul intregii tari. Dintre acestea, 26.887 unitati provin din import, in timp ce 33.975 unitati au fost reinmatriculate in urma transferului de proprietate.

Multi romani s-au grabit sa-si inmatriculeze masinile second-hand aduse din afara tarii inainte de 1 ianuarie 2011, data de la care taxele de prima inmatriculare vor creste simtitor.

Cele mai populare marci second-hand in cazul automobilelor importate au fost, de departe, Volkswagen si Opel, cu 7.450, respectiv 6.794 unitati. La mare distanta se situeaza Ford (2.632 unitati) si Audi (1.900 unitati).

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

METEO Cod portocaliu de grindină, ploi şi vânt în trei judeţe

G4Media acum 50 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o avertizare nowcasting Cod portocaliu de grindină, averse torenţiale, descărcări electrice şi vânt, valabilă în ora următoare, în local

VIDEO Nicușor Dan, în aplauzele liberalilor, la ieșirea de la Congresul PNL. Ce a declarat președintele

HotNews acum 4 ore
După discursul în care a lăudat PNL-ul care „a mers în direcția corectă” când România a trecut printr-un moment dificil în urmă cu două luni, președintele Nicușor Dan a fost aplaudat la ieșirea din sala unde se desfășoară congresul. Nicușor Dan, car

Trump anunţă taxe vamale de 30% pentru importurile din UE

Adevarul acum 26 minute
SUA vor impune de la 1 august taxe vamale de 30% pe bunurile importate din UE și Mexic, a anunţat preşedintele american Donald Trump sâmbătă, în scrisori postate pe social media.

Ce a răspuns vicepremierul Dragoş Anastasiu, întrebat dacă se simte Elon Musk de România

HotNews acum 2 ore
Dragoş Anastasiu, vicepremierul care se ocupă de reforma administraţiei publice, a declarat sâmbătă că nu se simte „Elon Musk de România”, dar că şi-ar dori să fie la fel de înstărit precum miliardul american. „Mi-ar plăcea să fiu atât de bogat. Nu

Un bărbat a murit după ce a căzut de pe o placă în mare, la 2 Mai

HotNews acum 36 minute
Un bărbat de 55 de ani a murit, sâmbătă, în stațiunea 2 Mai, după ce a intrat în mare cu o placă și a căzut în apă, transmite News.ro. Serviciul de Ambulanță Județean Constanța a fost solicitat să intervină în localitatea 2 Mai, sâmbătă, în cazul un

VIDEO Imagini cu Ilie Bolojan care strânge gunoaiele lăsate în urmă de colegii săi, la Congresul PNL

HotNews acum 20 minute
În timp ce liberalii votează noua conducere a partidului, Ilie Bolojan adună pliantele și sticlele lăsate de liberali în Sala Unirii a Palatul Parlamentului, unde are loc Congresul PNL. Ilie Bolojan s-a apucat să strângă gunoaiele lăsate în urmă de

Cum explică PSD absența de la congresul PNL, unde fiecare partid din coaliție e reprezentat / „Menținem o separare clară”

HotNews acum 4 ore
Reprezentați de la toate partidele din coaliție, inclusiv minorități, sunt prezenți la congresul PNL, cu excepția PSD, care, în ultima săptămână, a criticat măsurile fiscale anunțate de Ilie Bolojan. Partidul social democrat a transmis, pe grupul de

Primar condamnat la închisoare pentru instigare la fraudarea alegerilor

HotNews acum 51 minute
Primarul comunei Ciorani din județul Prahova, Marin Voicu, a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru instigare la fraudarea alegerilor locale din 2020, iar instanța de fond a stabilit că pedeapsa va fi executată în regim de detenție, potrivit

Tragedie în Timiș: Tânără de 22 de ani, găsită fără suflare într-o anexă gospodărească

Press Alert acum 2 ore
O veste tragică a lovit comunitatea din Cenad, județul Timiș, după ce o tânără în vârstă de 22 de ani a fost găsită decedată vineri, 11 iulie 2025, într-o anexă a locuinței sale. Autoritățile au fost alertate în jurul orei 15:00, prin intermediul un

Constantin Toma, dezlănțuit la adresa lui Grindeanu: „Conducerea nu mai reprezintă PSD. Suntem deja cu bolovanul de gât”

Adevarul acum 46 minute
Constantin Toma, primarul municipiului Buzău, s-a dezlănțuit la adresa președintelui interimar al PSD, Sorin Grindeanu. „PSD nu se poate reforma cu Sorin Grindeanu. Ultimele sondaje ne-au arătat că suntem cu bolovanul de gât”, a spus Toma.

Vremea

București
acum

29°
sâm.

17°/31°
dum.

20°/35°
lun.

23°/37°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

27°
sâm.

15°/28°
dum.

18°/32°
lun.

19°/36°
mar.

19°/33°
Constanta
acum

28°
sâm.

18°/29°
dum.

21°/28°
lun.

22°/29°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

21°
sâm.

13°/23°
dum.

16°/30°
lun.

19°/33°
mar.

21°/31°
Timisoara
acum

28°
sâm.

15°/28°
dum.

18°/36°
lun.

20°/37°
mar.

21°/36°