Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a apreciat sămbătă că, după terminarea mandatului lui Traian Băsescu la şefia statului, preşedintele ţării ar trebui ales de către Parlament.
Ion Iliescu a fost prezent la o emisiune a postului Pro TV, unde a afirmat că declaraţia făcută de Traian Băsescu potrivit căreia prima Constituţie după 1990 a fost "după chipul şi asemănarea" liderului PSD a constituit "o apreciere făcută cu uşurinţă".
"Aş putea să-i replic în acelaşi fel. Ce ar fi dacă ar fi după chipul lui Băsescu această Constituţie? În orice caz, experimentul lui Băsescu cred că va duce probabil la o modificare pe care o susţineau cândva liberalii, anume ca preşedintele să fie ales de Parlament", a spus fostul preşedinte.
Iliescu a apreciat că climatul politic s-a deteriorat în ultimii ani, în lipsa dialogului politic.
"Nu mai avem dialog politic şi vinovat este Traian Băsescu", a afirmat Ion Iliescu.
Întrebat despre motivele realegerii lui Traian Băsescu în funcţia de preşedinte, fostul şef al statului a spus: "Asta este marea enigmă şi arată nivelul la care se află societatea românească... Am ajuns la expresii primitive de cumpărare de vot".
În legătură cu afirmaţiile liderului PSD, Victor Ponta, care a spus că Traian Băsescu este Dracul, Ion Iliescu a apreciat că şeful social-democraţilor "se lasă antrenat de limbajul domnului Băsescu", adăugând că i-a atras atenţia în mod public şi privat.
"Băsescu îi face de stânga pe toţi cei care nu sunt de acord cu el şi a adoptat un limbaj de mahala... Ponta pierde prin însuşirea limbajului lui Băsescu", a spus Iliescu, adăugând că în privinţa suspendării şefului statului nu i-ar sfătui pe liderii PSD şi PNL, Victor Ponta şi Crin Antonescu, să iniţieze acest lucru, deşi un referendum ar avea succes.
"Un referendum pentru demiterea lui Băsescu ar avea succes ac