După două zile de viscol la Tulcea soarele a scos copii la joacă prin nămeţi, în prima zi de distracţie cu vreme bună printre nămeţi.
Cei mici au luat cu asalt Piaţa Civică dar şi Parcul Personalităţilor, acolo unde municipalitatea a amenajat brazi şi chiar o sanie a lui Moş Crăciun. Părinţii au trecut pe post de reni, trăgând de zor săniile celor mici şi declanşând aparatele foto.
„E o vreme super , nu e frig, soarele străluceşte, e cea mai bună zi pentru amintiri cu zăpada nouă, cu copii,cu nepoţelul, e superb“ spune Gabriela Ivancenco.
Colaci secuieşti şi ceai la termos
Copii dar şi cei mari au luat cu asalt şi chioşcul cu colaci secuieşti amplasat temporar în Piaţa Civică.
„Sunt foarte buni cât sunt fierbinţi, calzi, chiar dacă e zece lei unul.Păcat că nu se vinde pe aici şi vin fiert sau ceai, dar luăm de acasă un termos şi ne descurcăm“ spun cumpărătorii.