Revenirea sa pe banca tehnică a echipei de volei feminin din Piatra Neamţ a însemnat cucerirea Cupei Balcanice, primul trofeu european din istoria formaţiei.
A activat în cea mai mare parte a carierei de jucător şi antrenor la echipe din Capitală, însă a dovedit că valoarea se poate impune oriunde găseşte terenul propice performanţei. Marian Constantin a preluat echipa Volei Club Unic din Piatra Neamţ în vara anului trecut, pentru un al doilea mandat, după ce a mai antrenat formaţia nemţeană în perioada 2006-2007.
Omul cu trofeele
Revenirea sa s-a concretizat chiar în debutul sezonului regulat de volei cu primul trofeu european cucerit de Unic, Cupa Balcanică. „Meciurile disputate în turneul din Muntenegru unde am întrecut grupările din Serbia şi Turcia ne-au prins foarte bine pentru campionat. Cu moralul şi pregătirea bune am avut până acum un parcurs bun de sezon, în afară de sincopa cu echipa din Constanţa“, a declarat antrenorul bucureştean. De altfel, Marian Constantin pare să fie un abonat constant la rezultate remarcabile, din moment ce, la toate echipele antrenate a obţinut câte un trofeu. Primul a fost cel câştigat în anul debutului ca antrenor.
Succes european cu Unic
„În 2002 am obţinut Cupa României cu RAT Bucureşti, iar în anul următor am luat titlul naţional cu aceeaşi echipă. Cupe şi campionate am obţinut şi cu Rapid, şi cu Dinamo, iar acum am avut succesul european cu Unic“, a mai spus tehnicianul.
Drumul spre cariera de antrenor şi performanţele de pe banca tehnică au fost precedate de o carieră prestigioasă ca jucător. Născut în Giuleşti, Marian Constantin a debutat la Rapid, dar s-a consacrat la Steaua unde a cucerit de şase ori titlul de campion naţional şi a disputat două finale ale Cupei Cupelor. În ţară a mai evoluat la Deltacons Tulcea, echipă cu care a disputat finala Cupei României şi a i