Doi români au încheiat ediţia a 32-a a Raliului Dakar, ceea ce reprezintă o premieră pentru motociclismul sportiv de la noi. Mai mult, Emanuel Gyenes, din Satu Mare, a fost desemnat neoficial câştigătorul maratonului din cadrul competiţiei.
Cele 13 etape ale ediţiei din acest an a Raliului Dakar, care s-a desfăşurat pe teritoriile Argentinei şi ale statului Chile, s-au încheiat cu o surpriză furnizată de teamul României. Plecaţi cu gândul să termine competiţia, motocicliştii Emanuel Gyenes şi Marcel Butuză, ambii de la team-ul KTM-Vectra Racing, au ocupat poziţii în prima jumătate a plutonului la finalul întrecerii. Many Gyenes s-a clasat în cele din urmă pe un excelent loc 17, cel mai bun pentru un concurent român din istoria competiţiei, la 7 ore 37 minute şi 54 secunde de câştigător, iar Marcel Butuză a prins la rândul său un loc în prima jumătate a clasamentului final, poziţia 57.
Marea performanţă a lui Gyenes este că a parcurs cei peste 9.500 kilometri ai raliului fără să schimbe motorul, KTM 690 Rally, ceea ce i-a adus titlul neoficial de câştigător la clasa moto-maraton. Sătmăreanul a debutat în raliul Dakar în 2007, când competiţia se desfăşura încă pe teritoriu african, iar locul 17 pe care s-a clasat în acest an este rezultatul experienţei sale, dar şi al unei pregătiri extrem de dure. Celălalt român înscris în cursă, Marcel Butuză, a avut un start mai slab, dar a urcat constant în ierarhie.
Învingătorul clasei moto a fost catalanul Marc Coma (KTM), fiind urmat de câştigătorul de anul trecut, francezul Cyril Despres, la 15'04'. Poziţia a treia i-a revenit, în ultimul moment, unui portughez, Helder Rodriguez (Yamaha). „Am încercat să îmi fac cursa, să fiu concentrat asupra posibilităţilor mele, asupra pilotajului meu şi nu am făcut nici o greşeală. Era singurul mod în care puteam să câştig", a declarat Coma la finalul competiţiei. La rân