Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Milioane de britanici isi platesc datoriile cu cardul de credit

Publicat in Ziare.com, marți 18 ianuarie 2011 ·

Peste doua milioane de britanici isi platesc ratele la banca si chiria utilizand cardurile de credit, intr-o ultima incercare de a pastra un acoperis deasupra capului.

Numarul cetatenilor din Marea Britanie care isi platesc datoriile cu cardul de credit a crescut cu 50% fata de anul trecut, potrivit unui studiu efectuat de organizatia de caritate Shelter, citat de The Guardian.

Studiile, efectuate in luna august, au aratat ca 6% din cele 2.200 de persoane chestionate au utilizat cardurile de credit pentru a acoperi cheltuielile din ultimele 12 luni. Asta inseamna ca, la nivel national, aproximativ doua milioane de britanici fac eforturi disperate pentru a-si pastra un acoperis deasupra capului.

Cu o rata a somajului in continua crestere si o dobanda mai mare, organizatia avertizeaza ca multe persoane ar putea incepe anul cu posibilitatea de a-si pierde locuintele, deoarece ar putea atinge plafonul maxim de creditare.

"Acest studiu arata cum pastrarea unui acoperis deasupra capului a devenit o lupta zilnica pentru milioane de oameni, in toata tara. Este o situatie nesustenabila prin care am putea vedea mii de familii prinse in spirala datoriilor, evacuarilor si reposesiilor, ajungand in final fara case", a spus Campbell Robb, seful executiv al organizatiei.

"Utilizarea cardurilor de credit pentru a plati chiria sau rata e ca si cum l-ai jefui pe Peter ca sa il platesti pe Paul. Cu o dobanda medie de 16%, este cea mai proasta solutie. La fiecare doua minute cineva isi pierde locuinta si recomandam fiecaruia care se bazeaza pe aceste carti de credit sa-si pastreze casele, cerand consiliere", a adaugat acesta.

Peste doua milioane de britanici isi platesc ratele la banca si chiria utilizand cardurile de credit, intr-o ultima incercare de a pastra un acoperis deasupra capului.

Numarul

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Marcel Ciolacu a trimis Corpul de Control la toate ministerele din subordine. Ce verificări se fac

Ziare.com acum 2 ore
Premierul Marcel Ciolacu a ordonat Corpului de Control să efectueze verificări simultane la toate cele 16 ministere din România, pentru a se asigura că instituțiile respectă măsurile de reorganizare și debirocratizare impuse de guvern. Măsurile vize

”Stegarul Dac” a coborât după 24 de ore din copac. Polițiștii l-au dus la audieri pe susținătorul fervent al lui Călin Georgescu

Ziare.com acum 2 ore
”Stegarul Dac”, cunoscut susținător al lui Călin Georgescu, a coborât în sfârşit, după mai bine de 24 de ore, din copacul aflat în apropierea Arestului Central al Poliţiei Capitalei, marți, 25 martie. Bărbatul de 58 de ani se află în custodia poliţi

Ce subiecte au avut elevii de clasa a XII-a la examenul de simulare Bacalaureat 2025, proba obligatorie a profilului (DOCUMENT)

Ziua Constanta acum 32 minute
Elevii de clasa a XII-a, profil Științele naturii, au susținut proba obligatorie a profilului la Matematică, la simularea Bacalaureat 2025. Proba la matematică a fost susținută de elevii de la filiera teoretică, profil real (specializările Matematic

Comisia Europeană finanțează cu 600 de milioane de euro trei proiecte pentru exploatarea metalelor și mineralelor rare din România, unele unice în Europa

Ziare.com acum o ora
Comisia Europeană a alocat recent 600 de milioane de euro pentru trei proiecte importante din România, care vizează domenii cheie precum exploatarea resurselor naturale și dezvoltarea industriei. Ministrul Economiei și Digitalizării, Bogdan Ivan, a

Vlad Pascu vrea să fie liber: Cere eliberarea din arest preventiv, după ce a fost condamnat la 10 ani de închisoare

Ziare.com acum 2 ore
Condamnat la zece ani de închisoare pentru accidentul rutier de la 2 Mai, Vlad Pascu a solicitat ridicarea măsurii de arest preventiv marţi, 25 martie, la Curtea de Apel Constanţa. Magistraţii au amânat pronunţarea pentru joi, 27 martie. La Curtea d

Rusia a confiscat o colecție de monede vechi de aur, furate din Franța: ”Rare, fabricate între secolele I şi V d.Hr.”

Ziare.com acum 37 minute
Rusia a anunțat marţi, 25 martie, că a confiscat o colecţie de monede antice de aur furate din Muzeul Saint-Remi din Reims, în nord-estul Franţei, şi s-a angajat să depună eforturi pentru returnarea lor pe teritoriul francez. În timpul verificărilor

Călin Georgescu nu va participa la protestul organizat de AUR de ziua lui, în București / Manifestație în fața AEP și apoi în Piața Victoriei

HotNews acum 2 ore
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat marți că a obținut autorizația pentru organizarea unui protest miercuri, 26 martie, de ziua lui Călin Georgescu, în București. Protestul începe de la ora 16:00, în fața Autorității Electorale Permanent

Video "Sunteți toată viața mea". Lukașenko, învestit pentru al șaptelea mandat la conducerea Belarusului

Adevarul acum 31 minute
Aleksandr Lukașenko a depus marți jurământul pentru al șaptelea mandat de președinte al Belarusului, după ce a câștigat alegerile din 26 ianuarie.

Buna Vestire

Crai Nou acum 45 minute
> Predica Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic Praznicul de astăzi este unul dintre cele mai vechi praznice atestate scripturistic, patristic şi istoric. Scripturistic, el este legat de plinirea vremii: „Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu a

Nicușor Dan se dezice de Klaus Iohannis și dă vina pe sosul picant de la emisiunea lui Măruță: „Bineînțeles că nu l-aș lua la Cotroceni”

Libertatea acum 55 minute
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, și-a schimbat declarația făcută luni, 24 martie, potrivit căreia l-ar lua consilier pe Klaus Iohannis, dacă va ajunge preşedinte.

Vremea

București
acum

22°
mar.

13°/22°
mie.

12°/18°
joi

11°/15°
vin.

10°/13°
Iasi
acum

18°
mar.

10°/18°
mie.

11°/17°
joi

10°/16°
vin.

9°/14°
Constanta
acum

23°
mar.

11°/23°
mie.

9°/15°
joi

8°/10°
vin.

8°/11°
Cluj-Napoca
acum

15°
mar.

9°/15°
mie.

9°/16°
joi

10°/13°
vin.

8°/12°
Timisoara
acum

16°
mar.

10°/16°
mie.

9°/18°
joi

11°/12°
vin.

8°/14°