Fostul portar titular al Ştiinţei, Stanca (foto), şi-a reziliat contractul cu oltenii, deşi spune că ar fi acceptat concurenţa cu Silviu Lung Jr.
- Răzvane, ţi-ai rezolvat problemele cu Universitatea?
- Da, am reziliat contractul joi seară, sunt liber.
- În ce condiţii?
- Aşa cum se face la Craiova, pe bani. Am renunţat la salariile pe care aveam să le iau.
- Cu ce impresii rămâi după acest episod?
- Rămân cu un gust amar, acela că nu am reuşit să facem treabă, aşa cum am pornit la drum cu nea Piţi. N-am venit pentru bani, venisem să facem o echipă tare în Bănie. Dacă nu s-a mai vrut colaborarea, asta este.
- Ai fi acceptat să rămâi la Ştiinţa şi fără Victor Piţurcă?
- De ce nu? Nu sunt legat de Piţurcă prin ombilic.
- S-a spus că ai jucat pe „pile“.
- Nea Piţi m-a adus la Craiova pentru că m-am pliat pe sistemul său de joc, pentru că a avut nevoie de mine.
„Universitatea
nu va avea viaţa uşoară“
- Au fost totuşi şi clipe frumoase...
- Într-adevăr, m-a marcat atmosfera de la Craiova. Piţurcă a creat o situaţie specială acolo, iar publicul a fost fantastic. Să joci cu 25.000-30.000 de spectatori în spate este senzaţional. Aşa s-a întâmplat şi la Steaua, tot cu Victor Piţurcă pe bancă, pentru că şi acolo suporterii sunt aproape de echipă şi o iubesc.
- Cum vezi evoluţia Ştiinţei în retur?
- Nu vreau să mă pronunţ, să zică lumea că vreau răul echipei.
- Sunt voci care, invocând situaţia financiară de la Craiova, spun că oltenii au mari şanse să retrogradeze.
- Ei şi-au ales drumul ăsta. Tot ce e posibil. Dacă nu se vor crea condiţii propice performanţei, Universitatea nu va avea viaţa uşoară.
- Ai semnat cu Steaua?
- Astăzi (vineri - n.r.) voi semna. Nu cred că se mai poate întâmpla ceva rău, MM (Mihai Stoica - n.r.) şi Lăcătuş sunt oameni de cuvâ