Ionel Hogaş (49 de ani) este bărbatul care a primit un rinichi de la Dumitru Grecu, băiatul de 14 ani din comuna Stolniceni-Prăjescu care s-a spânzurat după ce a fost prins furând un calculator şi a cărui rinichi şi ficat au fost prelevate după ce timp de cinci zile a fost ţinut în viaţă doar de aparate. Primitorul este din Paşcani şi se afla pe lista de aşteptare a unui rinichi de doi ani.
Ionel Hogaş a primit o a doua şansă la viaţă datorită rinichiului care i-a fost donat de familia băiatului de 14 ani care se afla în moarte cerebrală. Transplantul a fost efectuat de o echipă de medici de la Spitalul „Dr. C. I. Parhon" duminică după-amiază. Bărbatul, tată a trei copii, urmează cursurile Facultăţii de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată de la Universitatea „Gh. Asachi" Iaşi.
Cea mai mare mâhnire a lui Ionel Hogaş era că din cauza bolii, insuficienţă renală în stadiul V, a fost obligat să se pensioneze şi să renunţe la locul de muncă pe care-l avea la Infostar Paşcani. Bărbatul vrea ca imediat ce se pune pe picioare să se reangajeze.
Citeşte şi:
Iaşi: Anchetă la şcoala unde a învăţat elevul de 14 ani care s-a spânzurat
Iaşi: Starea bărbatului care a primit rinichiul elevului de 14 ani este bună (UPDATE, VIDEO)
Iaşi: Organele unui copil de 14 ani care s-a spânzurat au fost prelevate (UPDATE, VIDEO)
Un elev de 14 ani din Brăteşti, în stare gravă la Iaşi după ce s-a spânzurat
„Am fost obligat să mă pensionez şi cea mai mare supărare a fost că nu mai puteam să-mi ajut familia ca înainte. Vreau ca după ce-mi revin, după vreun an jumătate, să mă întorc la muncă şi să am din nou o viaţă normală", spune Hogaş. Primitorul rinichiului este mult mai optimist în urma transplantului care i s-a făcut. „Este o a doua şansă şi am mari speranţe că voi reuşi să urmez ceea ce mi-am dorit", spune păşcăneanu