Preşedintele Traian Băsescu a ajuns, miercuri seară, la Cluj-Napoca, pentru a-i aduce un ultim omagiu mitropolitului Clujului, IPS Bartolomeu Anania, al cărui trup neînsufleţit este depus la Catedrala Mitropolitană. Traian Băsescu a ajuns, în jurul orei 18.15, pe Aeroportul Internaţional din Cluj-Napoca.
UPDATE 19.47
Patriarhul Daniel a plecat de la Catedrala Mitropolitană.
UPDATE ora 19.30
La finalul slujbei de Vecernie, şeful statului a părăsit Catedrala şi a intrat în sediul Mitropoliei Clujului, pentru o întrevedere cu PF Daniel, care a ajuns şi el în cursul serii la Cluj-Napoca. Apoi, Băsescu a părăsit lăcaşul de cult şi a plecat cu maşina spre aeroport. După plecarea preşedintelui, PF Daniel a binecuvântat credincioşii care aşteptau, de câteva ore, la coadă, pentru a aduce un ultim omagiu IPS Bartolomeu, după care a intrat în Catedrala Mitropolitană.
UPDATE ORA 19.25
Unii clujeni prezenţi la slujba din Catedrala Mitropoitană au vociferat în legătură cu prezenţa preşedintelui Băsescu în lăcaşul sfânt. „Nu-i de ajuns că îl vedem la televizor toată ziua, mai trebuie să îl vedem şi aici“, a spus unul dintre clujenii supăraţi.
Vezi aici o GALERIE FOTO cu preşedintele Băsescu la slujba de Vecernie de la Catedrala Mitropolitană din Cluj
UPDATE 19.23
Sute de credincioşi se află în Catedrala Mitropolitană. Printre credincioşi, se află chiar şi greco şi romano-catolici. Ştefan Iacob este unul dintre cei care au venit să se roage pentru Mitropolit. „A fost o mândrie pentru Cluj. Am simţit că trebuie să vin să-mi aduc omagiile, chiar dacă sunt greco-catolic“, a spus acesta pentru „Adevărul de Seară“.
UPDATE ora 19.20
La sosire, Băsescu a fost aşteptat la intrarea în Catedrala Mitropolitană de un grup de preoţi şi de subprefectul Vasile Cozma. Şeful