Mesajul a fost trimis. Multumesc!

EXCLUSIV Combinatul de Oţeluri Speciale Târgovişte, dezmembrat şi dus în Rusia

Publicat in Adevarul, miercuri 2 februarie 2011 · ·

Echipamentele componente ale Secţiei Blocuri şi Bare au fost deja transferate peste graniţă. Sindicaliştii susţin că mutarea utilajelor este o măsură care pune în pericol chiar şi securitatea naţională a României, fiindcă statul va fi nevoit să cumpere oţeluri speciale din străinătate.

Oraşul Târgovişte rămâne fără cel mai de preţ simbol economic al său – Combinatul de Oţeluri Speciale. Ruşii de la MECHEL GROUP STEEL, care au cumpărat unitatea în anul 2002, au transferat în ţara lor echipamentele componente ale Secţiei Blocuri şi Bare, iar acum se pregătesc să “îngroape” definitiv şi irevocabil producţia de oţeluri speciale forjate.

Practic, este pusă în primejdie chiar securitatea naţională! Mihai Toma, liderul Sindicatului Liber Independent COS Târgovişte, susţine că statul român va fi nevoit să cumpere de la alţii şi pe bani grei oţelurile speciale, fiindcă utilajele de la Târgovişte au ajuns în Federaţia Rusă.

“O parte a plecat de anul trecut, din august. Este vorba despre două maşini de forjat radial. Acum, se transmit alte două utilaje. O presă de 1600 tone-forţă şi încă o maşină de forjat radial. Celelalte echipamente se vând. Fie la fier vechi, fie tot către Mechel”, declară Mihai Toma.

Notificare de concediere pentru 70 de persoane

Liderul Sindicatului Liber Independent spune că în unitate este tensiune. “Oamenii se tem pentru locurile lor de muncă. S-a închis deja de anul trecut Laminorul Grosisor şi au plecat acasă 200 de salariaţi. Acum, s-a pus lacăt pe Forjă.

Momentan, cei 60 de oameni au fost redistribuiţi în alte secţii. Cei care nu acceptă vor fi daţi afară. Avem şi o notificare de concediere colectivă pentru 70 de oameni”, afirmă Mihai Toma.

Sindicaliştii l-au anunţat pe premierul Emil Boc cu privire la transferul de utileje strategice de la Mechel, dar nu s-a întâmplat nimic.

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 7 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 7 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 6 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 6 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 13 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 6 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 6 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

21°
mar.

21°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°