Deputaţii din Comisia de Libertăţi Civile a PE, care s-au plâns că au primit acum mai puţine informaţii decât în 2007, când opt state est-europene s-au integrat în Schengen au impus ţărilor membre data limită de 2 mai, până la care rapoartele să fie desecretizate, altfel, ei vor spune că nu au putut da un aviz
Preşedintele Parlamentului European, Jerzy Buzek a declarat, ieri, în cadrul summit-ului UE de la Bruxelles că euro-deputaţii au nevoie de toate documentele de evaluare Schengen referitoare la România şi Bulgaria, înainte ca aceştia să-şi poată da avizul consultativ, care e aşteptat, citează RFI. Deputaţii din Comisia de Libertăţi Civile a Parlamentului European (PE), care s-au plâns că au primit acum mai puţine informaţii decât în 2007, când opt state est-europene s-au integrat în Spaţiul Schengen au impus ţărilor membre data limită de 2 mai, până la care rapoartele să fie desecretizate, altfel, ei vor spune că nu au putut da un aviz.
Preşedintele Parlamentului European, pus să redacteze o scrisoare către preşedinţia ungară a UE şi către statele membre
Deputaţii europeni i-au cerut lui Jerzy Buzek să redacteze o scrisoare către preşedinţia ungară a UE şi către statele membre, a mai relatat postul de radio. "Am discutat această problemă cu preşedintele României şi cu prim-ministrul bulgar, dar şi cu premierul Ungariei. Parlamentul European va cere din nou Consiliului desecretizarea documentelor. Odată ce le vom fi primit, vom acorda Consiliului un aviz, de îndată ce este posibil", a declarat preşedintele Parlamentului European.
Buzek despre aderarea României la Schengen: Toate cerinţele tehnice au fost întrunite, însă ne trebuie documentele
"Din câte ştim acum, toate cerinţele tehnice pentru aderarea la Spaţiul Schengen au fost întrunite, cel puţin în cazul României, însă ne trebuie documentele. Mai m