Trei echipe de la SCM-U Craiova (volei feminin, baschet feminin şi baschet masculin) au suferit eşecuri în faţa unor adversari puternici. Doar voleibaliştii s-au impus, dar pe terenul ultimei clasate.
Din cele patru prim-divizionare de la SCM-U Craiova care au jucat, sâmbătă, în campionat, doar voleibaliştii lui Dan Pascu şi-au adjudecat victoria, în timp ce formaţiile de volei feminin, baschet feminin şi baschet masculin au fost învinse de către adversari de calibru, care au ca obiectiv câştigarea campionatului.
După patru eşecuri consecutive, voleibaliştii craioveni s-au impus pe terenul ultimei clasate, CSM-U LPS Suceava, scor 3-0 (21, 16, 16). „Nu aveam voie să facem paşi greşiţi în acest meci. Ne-am propus o victorie cu 3-0 şi am reuşit. Ne aşteaptă două jocuri de foc, cu Zalău şi Constanţa, şi va fi foarte greu să scoatem puncte“, a declarat antrenorul Dan Pascu.
Echipa feminină de volei a clubului craiovean a primit vizita formaţiei de pe locul doi, CSV Tomis Constanţa, jucătoarele de la malul mării câştigând cu 3-0 (19, 15, 23). Puşa Dina, noul antrenor principal al formaţiei din Bănie după plecarea lui Dan Gârleanu, a spus că elevele sale ar fi putut scoate mai mult din jocul cu Tomis: „Fetele nu aveau nimic de pierdut. Le-am zis să facă un joc bun, în perspectiva partidei cu Lugoj din etapa viitoare. Au reuşit cât de cât, iar, dacă mergea mai bine preluarea, puteam lua un set, chiar două. Liberoul Paşca nu a fost chiar în formă. S-a văzut la fete o schimbare de atitudine totală, ceea ce mă bucură, pentru că era momentul măcar acum să facem ceva“.
Au câştigat două sferturi pe terenul campioanei
Echipele craiovene de baschet au avut meciuri grele în deplasare. Baschetbaliştii de SCM-U nu au mai reuşit isprava din tur, când au învins campioana CSU Asesoft Ploieşti. Elevii lui Adrian Budurean şi Marius Toma au pierdut s