Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ambasadorul Norvegiei: Birocratia greoaie este unul dintre marile minusuri ale Romaniei

Publicat in Wall-Street.ro, miercuri 23 februarie 2011 ·

Interesul norvegienilor pentru piata romaneasca nu s-a diminuat, chiar daca ei se confrunta, la fel ca alti investitori, cu o birocratie ineficienta, o instabilitate legislativa si un sistem judiciar incet. Aflati dintr-un interviu acordat Wall-Street.ro de Oysten Hovdkinn, ambasadorul Regatului Norvegiei la Bucuresti, care sunt cele mai mari businessuri norvegiene cu operatiuni in Romania si cati bani au investit pe plan local.

Oysten Hovdkinn (64 de ani) este ambasadorul Regatului Norvegiei in Romania si in Republica Moldova din martie 2008. Anterior, a ocupat functia de consul general al Norvegiei in Scotia si de secretar general adjunct al Asociatiei Europene a Liberului Schimb (AELS) la Bruxelles.

Vorbitor de limba germana, engleza si franceza, Oysten Hovdkinn a studiat la Universitatea din Oslo, iar din anii '70 pana in '90 a fost, pe rand, ziarist, functionar, apoi consultant in cadrul Ministerului Afacerilor Externe la Oslo, precum si secretar al Ambasadei Norvegiei la Canberra (Australia) si la Bonn (Germania).

Wall-Street.ro: Care este structura schimburilor comerciale bilaterale intre Norvegia si Romania: valoarea importurilor si a exporturilor?

Oysten Hovdkinn (foto): Inca din anii ’90, relatiile bilaterale dintre cele doua tari au avut o dezvoltare impresionanta. Incepand cu 2005, schimburile comerciale au crescut de peste doua ori, chiar daca anul trecut comertul bilateral cu Romania a inregistrat o scadere de 25% comparativ cu 2009, si anume 400 de milioane de euro, in 2010, versus 530 de milioane de euro, in 2009. Aceasta evolutie ar putea fi o consecinta a situatiei financiare globale.

Cu toate acestea, cu privire la balanta comerciala, Norvegia este una dintre tarile cu care Romania are un surplus, in special datorita navelor fabricate aici si exportate in Norvegia. Importurile din Romania reprezinta 75% din come

Articolul in Wall-Street.ro >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cine și-a depus candidatura la BEC în ultima zi, fără semnături

Libertatea acum 4 ore
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a anunțat sâmbătă seară, 15 martie, că și-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale chiar dacă dosarul său nu are liste de semnături, iar acest lucru va atrage automat invalidarea din partea BEC.

CCR: Au fost înregistrate contestaţii privind deciziile de înregistrare a candidaturilor lui George Simion şi Victor Ponta/ Acestea vor fi soluţionate duminică

News.ro acum 6 ore
Curtea Constituţională a României (CCR) a anunţat că au fost înregistrate, sâmbătă, două contestaţii privind deciziile Biroului Electoral Central de înregistrare a candidaturilor la alegerile prezidenţiale ale lui George Simion şi Victor Ponta. Aces

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum 6 ore
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Papa Francisc se simte mai bine. Va rămâne totuși în spital, deși este internat de peste o lună

HotNews acum 4 ore
Papa Francisc, care este internat la Roma de peste o lună din cauza unei duble pneumonii, trebuie să rămână în spital pentru a-şi continua tratamentul, deşi starea sa de sănătate s-a ameliorat treptat, a anunţat Vaticanul sâmbătă seara, potrivit AFP

Miting EuRo Manifest în Piaţa Victoriei pentru susținerea apartenenţei la UE. Fanii lui Călin Georgescu, identificați de jandarmi

Libertatea acum 8 ore
Peste 1.000 de oameni au fost prezenți sâmbătă, 15 martie, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. În zonă au fost găsiți și susţinători ai lui Călin Georgescu, iar jandarmii au făcut apel la oameni să nu răspundă provocărilor.

VIDEO Elena Lasconi: Avem un proiect de lege prin care putem să facem un pic de curățenie pe TikTok / Cei de la CNA ar trebui să fie și mai fermi. Există cel puțin două televiziuni unde oamenii își fac de cap

HotNews acum 4 ore
Elena Lasconi, liderul și candidata USR la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă pe B1 TV că partidul său a elaborat un proiect lege pentru moderarea conținutului de pe platforma TikTok, astfel încât „fake news-ul să fie dat jos în maximum 15

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 5 ore
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Trump spune că este în curs o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor Houthi

News.ro acum 3 ore
Preşedintele american Donald Trump a declarat că a ordonat o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor houthi din Yemen, declanşând o nouă ofensivă împotriva grupului susţinut de Iran, care a vizat căile maritime din Marea Roşie, relatează CNN

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 11 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 7 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Vremea

București
acum

10°
dum.

10°/18°
lun.

4°/11°
mar.

1°/6°
mie.

1°/8°
Iasi
acum

dum.

4°/8°
lun.

1°/8°
mar.

-2°/5°
mie.

1°/9°
Constanta
acum

16°
dum.

8°/16°
lun.

4°/10°
mar.

1°/5°
mie.

1°/7°
Cluj-Napoca
acum

dum.

5°/10°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
mie.

-1°/6°
Timisoara
acum

dum.

6°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°
mie.

-0°/8°