Şeful PNL e de acord cu sindicatele, spunând că nu vrea \"să înghită\" Codul Muncii cum doreşte Boc. Vosganian: când ameninţi cu disponibilizări, nu vii cu o lege care vulnerabilizează salariatul. Sursa: VLAD STĂNESCU
Cu Emil Boc plasat în rolul de sperietoare pentru angajaţi, liderii opoziţiei încearcă să profite electoral din angajarea răspunderii guvernului pe noul Cod al Muncii. Moţiunea de cenzură pe care o vor depune în urma asumării reprezintă însă şi primul test politic al Uniunii Social Liberale, pusă în situaţia de a dovedi că PNL şi PSD îşi pot "asorta" viziunile doctrinare.
Primii dispuşi la concesii par să fie liberalii, care punctează la imagine chiar în tabăra PSD-iştilor, cu ajutorul sindicatelor.
"Noi nu avem cum să fim de acord cu asumarea răspunderii pe noul Cod şi să nu atacăm cu o moţiune de cenzură, fiind absolut de acord toate marile centrale sindicale şi aproape toate confederaţiile patronale că nu se poate accepta o lege de asemenea importanţă, băgată pe gât atunci când vrea şi cum vrea domnul Emil Boc", a dat tonul liderul PNL Crin Antonescu.
Vosganian: "Asumarea este o aroganţă inutilă"
Intuind avantajul electoral pe care îl poate aduce un parteneriat cu sindicaliştii, liberalii aduc ca argumente pentru depunerea moţiunii de cenzură faptul că proiectul guvernului favorizaează angajatorul.
"Noi nu putem fi de acord cu prevederile care duc la concedieri colective", a susţinut vicepreşedintele PNL Victor Paul Dobre.
"Un Cod al Muncii, într-o perioadă în care piaţa este tensionată, cu şomaj ridicat, cu o migraţie masivă de forţă de muncă în străinătate, trebuie să aibă în vedere protecţia locurilor de muncă. În condiţiile în care guvernul ameninţă cu disponibilizări este eronat să vii în parlament cu un Cod al Muncii care vulnerabilizează salariatul. În perioade