Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Marius Oprea: Şefii PNL au fost tâmpiţi când s-au asociat cu securiştii

Publicat in Ziua Veche, joi 3 martie 2011 ·

Liberalul Marius Oprea face o serie de afirmaţii incendiare la adresa actualei conduceri a PNL, căreia îi reproşează alianţa cu Partidul Conservator, fondat de Dan Voiculescu, acuzat de CNSAS că a fost turnător. „Electoratul de dreapta, atâta cât există el în România, va taxa această alianţă”, spune Oprea într-un interviu pentru Hotnews.ro.

„Eu nu demisionez din partid. Să demisioneze conducerea. Nu plec din PNL.

Să îşi dea ei seama că au fost tâmpiţi când s-au asociat cu securiştii. Pentru că asta au făcut.

Fiindcă e vorba aia: ‚te faci frate cu dracul până treci puntea’. Însă, mi-e teamă că această frăţie cu dracul nu va duce spre o cale bună. PNL îşi pierde identitatea prin aceste tipuri de alianţe bătând palma cu tot felul de activişti şi securişti”, susţine Oprea.

El explică: „Alianţa asta mi se pare un fel de operaţie grea asupra unui corp sănătos. E ca şi cum faci un anus contra naturii atunci când nu ai nevoie.

PNL nu avea nevoie de aşa ceva. Eu sunt un simplu membru în partid şi mă aştept ca oricând să fiu dat afară pentru aceste critici. E o mare ciudăţenie.

Acum eu mă trezesc că sunt aliat cu Vadim. E mai rău decât cu Voiculescu. În urma protocolului dintre PSD şi PRM eu trebuie să dau acum palma cu Vadim Tudor. E cam ciudat”.

„Să construieşti o asemenea caracatiţă, o struţo-cămilă politică numai pentru a-l da jos pe Băsescu, cu care nu sunt bun prieten. Mi se pare straniu şi trist.

Pe termen scurt, fără îndoială PNL are de câştigat pentru că va reveni la guvernare. Dar cu ce preţ?

Pe termen lung s-a terminat cu o dreaptă reală în România. Dreapta care va fi confiscată de PDL, care fără îndoială va şti să îşi afişeze din ce în ce mai radical profilul aşa-zis popular, deşi nu ştiu câţi oameni de dreapta sunt în PDL.

Practic, nu mai există dreapta autentică în România, în urma acestei alianţe”, mai spu

Articolul in Ziua Veche >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Procuror reținut după ce a sustras probe dintr-un dosar de viol asupra unui minor

HotNews acum o ora
Un procuror a fost reținut și este acuzat că a sustras probe dintr-un dosar în care era cercetată o infracțiune de viol asupra unui minor și „le-a înlocuit cu altele întocmite ulterior, atestând în mod necorespunzător adevărului aspecte contrare cel

MAE avertizează românii să evite zona de nord a Peninsulei Sinai, în contextul „Marșului Global către Gaza”

Adevarul acum 38 minute
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) avertizează cetățenii români vineri, 13 iunie, să evite deplasările în zona de nord a Peninsulei Sinai din Egipt, având în vedere că „Marșul Global către Gaza” este în desfășurare.

Dominic Fritz, noul președinte USR!

Ziua Constanta acum 10 ore
Dominic Fritz a fost ales noul președinte USR. În cursa pentru șefia USR au intrat: actualul președinte interimar, Dominic Fritz; senatoarea Violeta Alexandru; Vasile-Gabriel Filip (USR Constanța), Constantin Gheorghiță (USR Italia), Mihai Mihăilă (

Vladimir Putin se oferă să medieze conflictul dintre Israel şi Iran, în urma unei discuții telefonice cu Benjamin Netanyahu

Adevarul acum 2 ore
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, şi premierul israelian, Benjamin Netanyahu, au purtat o convorbire telefonică vineri, 13 iunie, în care liderul de la Kremlin şi-a exprimat disponibilitatea de a acorda servicii de mediere în conflictul israelian

„Nu există soluții magice”. Bolojan: România trebuie să ia măsuri dure și nepopulare ca să evite colapsul bugetar

Mediafax acum 6 ore
România va fi forțată să aplice măsuri de corecție nepopulare dar necesare pentru a ieși din criza bugetară, deoarece „nu există soluții magice”, a avertizat Ilie Bolojan. Ilie Bolojan a prezentat măsurile de urgență necesare pentru ieșirea României

Macron anunță că Franța e gata să participe la apărarea Israelului în fața Iranului

HotNews acum o ora
Președintele Emmanuel Macron a declarat, vineri, că Franța va participa la „operațiuni de protecție și apărare” ale Israelului în cazul unor „represalii” iraniene, dacă este „în măsură să facă acest lucru”, transmite AFP, potrivit Agerpres. „Mi-am e

Video Șofer inconștient, filmat ocolind bariera coborâtă la o trecere la nivel cu calea ferată. Cum a fost sancționat

Adevarul acum 2 ore
Un bărbat de 39 de ani, filmat când ignoră bariera coborâtă la o trecere la nivel cu calea ferată din Piteşti a fost amendat şi a rămas fără permis de conducere pentru 150 de zile.

Bolojan: Niciun guvern care va veni nu va putea evita creşterea de taxe şi impozite

BusinessMagazin acum 5 ore
„Niciun guvern care va veni nu va putea evita creşterea de taxe şi impozite”, declară Ilie Bolojan.

Ce mesaj a transmis Cătălin Predoiu la împlinirea a 35 de ani de la ”Fenomenul Piața Universității” și Mineriada din 13-15 iunie 1990

Ziua Constanta acum 11 ore
Premierul interimar Cătălin Predoiu a transmis un mesaj la împlinirea a 35 de ani de la ”Fenomenul Piața Universității” și Mineriada din 13-15 iunie 1990 „La 35 de ani de la evenimentele din 13-15 iunie 1990, România este acum parte a democrațiilor

Specialiştii în securitate cibernetică AVERTIZEAZĂ cu privire la un mesaj devenit viral pe WhatsApp. Ce reprezintă și ce face „Seismic Waves Card”

Gandul acum 3 ore
Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) a avertizat, vineri, că mesajul viral ”Seismic Waves Card” distribuit pe WhatsApp este o alarmă falsă. „Un mesaj care circulă pe WhatsApp susţine în mod eronat că deschiderea unui fişier denumit

Vremea

București
acum

18°
vin.

18°/25°
sâm.

14°/25°
dum.

13°/25°
lun.

18°/28°
Iasi
acum

14°
sâm.

14°/23°
dum.

11°/24°
lun.

13°/26°
mar.

15°/22°
Constanta
acum

18°
sâm.

14°/23°
dum.

15°/22°
lun.

18°/24°
mar.

19°/25°
Cluj-Napoca
acum

14°
sâm.

10°/24°
dum.

10°/23°
lun.

12°/25°
mar.

15°/23°
Timisoara
acum

16°
vin.

13°/26°
sâm.

9°/26°
dum.

14°/28°
lun.

13°/31°