Primăria Cluj-Napoca a semnat contractul pentru construirea Sălii Polivalente de pe Aleea Stadion. Investiţia este de 50 de milioane de lei, iar termenul de finalizare a fost fixat la 36 de luni.
Contractul a fost câştigat de firma sibiană CON-A, care face parte şi din consorţiul de firme ce ridică stadionul Cluj Arena. Polivalenta va fi ridicată în asociere cu SC Inter Sport SRL, SC Nisal SRL, SC Dico şi Ţigănănaş SRL şi SC Plan 31 Ro SRL. Proiectarea, execuţia şi finalizarea lucrărilor a fost adjudecată la preţul de 50.926.063,83 de lei, iar durata de execuţie va fi de 36 de luni.
Conform proiectului, sala multifuncţională va avea o capacitate de 7.109 locuri, un parking pe două nivele, precum şi spaţii anexe necesare, de la spaţii de alimentaţie publică, la cele exterioare de detentă. În privinţa clădirii, aceasta va avea trei zone relaţionate cu sala principală, respectiv o zonă VIP, o zonă a publicului şi o zonă a sportivilor.
Partea destinată publicului va fi organizată pe trei niveluri, din care primele două vor avea rol de a permite accesele în sală, iar cel de al treilea, va adăposti un spaţiu panoramic în care se va putea organiza un bar – restaurant, cu vedere spre Someş.