Adolescenta cântă la pian, dansează, joacă teatru şi pictează şi nu doreşte să fie un om banal.
Are numai 11 ani, dar a descoperit că s-a născut pentru artă şi a încercat, în timp, să-şi valorifice talentele. „Mama a vrut să am mai multe activităţi şi să nu stau în casă, să mă uit la televizor. Când aveam cinci ani m-a înscris la pian, dar cred că eu eram prea mică şi profesoara voia prea mult de la mine. După aproape doi ani am renunţat pentru că mi-am dat seama că nu sunt făcută pentru asta“, povesteşte Elida.
A ales singură teatrul
Şi la dansuri a fost dusă tot de părinţi, care s-au gândit c-ar avea talent după ce-au văzut-o dansând prin casă. „Dansul îmi place şi de la şapte ani am mers la cursurile de dans sportiv. Nu regret niciodată cursurile la care am fost, chiar dacă erau alese de mine sau de părinţi. Fiecare experienţă m-a ajutat să mă formez“, este de părere Elida Rotaru. Deşi mergea deja la dansuri, fata şi-a descoperit şi pasiunea pentru teatru, aşa că a ales să urmeze şi cursurile Mariei Hibovski de la Şcoala Populară de Arte.
„A fost primul curs ales de mine. L-am terminat după doi ani şi am jucat şi în piese cât am fost elevă la clasa de teatru. La şcoală am fost atât actriţă, cât şi regizor al unor piese. Îmi place să fac de toate, de la regie, la coregrafie sau actorie“, recunoaşte micuţa artistă. Ultima şi cea mai puternică pasiune a Elidei Rotaru este pictura, la care spune că n-ar mai putea renunţa acum, după ce i-a descoperit tainele.
„În urmă cu un an m-am înscris la cursurile de artă decorativă de la Şcoala Populară de Arte. Fac atât picturi pe pânză, cu acrilice, cât şi colaje cu împletituri, decupaje din ziare şi tot ce mai ţine de arta decorativă. Prefer arta abstractă pentru că îmi permite să mă exprim liber, fără să încalc regulile de bază“, spune pictoriţa.
Premiu pentru pictur