După ce liderul ProLex a declarat, miercuri, că Vasile Blaga este implicat în scandalul corupţiei din vămi, secretarul general al PDL a ţinut să dezmintă orice acuzaţii aduse.
Preşedintele Pro Lex: Beneficiarul final al şpăgilor din vămi este PDL/Blaga este implicat
Mai mult, Blaga a respins orice asociere a PDL-ului cu fapte de corupţie, adăugând că acest partid nu a fost finanţat din surse ilegale.
"Am fost singurul partid care nu a avut niciodată probleme cu Curtea de Conturi. Există o anumită orchestrare în jurul ideii că PDL ar sprijini corupţia. Niciodată un alt guvern nu a luptat cu mai multă tărie împotriva evaziunii fiscale şi a corpuţiei.
Nu pot să nu văd că astăzi au fost lansate anumite bănuieli vis-a-vis de activitatea mea din toţi aceşti ani. Nu am ce să-mi reproşez din acest punct de vedere. Nu am fost implicat niciodată în acţiuni ilegale şi nici nu voi fi implicat", a declarat Blaga.
El a ţinut să precizeze că a condus Regionala Vamală oradea între 1993 şi 1996, când la guvernare era PSD, dar că în această perioadă nu l-a avut ca adjunct pe Traian Mărgineanu, aşa cum a declarat Vasile Lincu, liderul ProLex, acesta fiind promovat ca director de vamă la Oradea în anul 2000.
"S-au spus minciuni în serie. Niciodată nu am avut întâlnire în echipe care să facă propuneri de numire în vămi. Eu nu am propus pe nimeni ca şef de vamă sau ca şef de tură", a conchis Blaga.