Astfel, în perioada 30 martie-1 aprilie, în intervalul orar 10.00-16.00, circa 40 de companii îşi vor prezenta oferta locurilor de muncă pentru suceveni, în Casa de Cultură.
Sucevenii care fie nu au un loc de muncă, fie vor să şi-l schimbe pe cel actual au o şansă în cadrul Târgului de Cariere ce va avea loc săptămâna viitoare. Evenimentul este organizat de o firmă de recrutare din Cluj în parteneriat cu Primăria Suceava şi va fi găzduit de Casa de Cultură.
Astfel, în perioada 30 martie-1 aprilie, în intervalul orar 10.00-16.00, circa 40 de companii îşi vor prezenta oferta locurilor de muncă pentru suceveni, aceasta fiind estimată de organizatori la peste 800 de posturi în diferite domenii.
„Vor veni şi vor face oferte firme la nivel local, naţional şi internaţional în ideea de a mai găsi locuri de muncă pentru suceveni. Primăria nu vine cu niciun efort financiar la această asociere, doar cu partea de publicitate şi asigurarea spaţiului“, a specificat Ion Lungu, primarul Sucevei.
Angajatorii prezenţi la târg nu vor plăti nicio taxă de participare, deoarece firma clujeană care se ocupă cu organizarea acestor evenimente beneficiază de finanţare printr-un program al Uniunii Europene.
Citiţi şi: 2.000 de şomeri angajaţi prin AJOFM Suceava
Suceava: Se reprofilează pentru a scăpa de şomaj
Potrivit organizatorilor, până în prezent au confirmat participarea 22 de angajatori, având o bogată ofertă de locuri de muncă. Printre acestea se numără posturi de bucătar, ospătar, tehnician diagnoză, mecanic, vopsitor-tinichigiu auto, muncitor industrie, menajeră, muncitor în agricultură, responsabil HR, muncitor în construcţie, responsabil dezvoltare clienţi, marketing manager, agent comercial. Persoanele dispuse să lucreze în străinătate au de ales între sutele de locuri de muncă vacante în domenii ca medicină, turism,