Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Şase persoane duse la audieri în urma descinderilor de la Turnu Severin

Publicat in Antena 3, miercuri 30 martie 2011 ·

Descinderi în această dimineaţă la mai multe locaţii din Drobeta Turnu Severin. Cel puţin 14 locuinţe şi sedii de firmă au fost pecheziţionate de peste 90 de poliţişti, ofiţeri de la Crimă Organizată şi jandarmi, conform Mediafax.

Şase persoane au fost duse la audieri în urma descinderilor. "Au fost emise şase mandate de aducere. Este vorba de şase persoane care sunt cercetate pentru aceleaşi fapte, respectiv infracţiuni cu violenţăşi şantaj", a declarat Silviu Văcaru, şeful Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate.

Descinderile au avut ca scop descoperirea de dovezi legate de reţinerea antrenorului de karate al lui Nuţu Cămătaru, Emilian Ştefan. De asemenea, procurorii au căutat cinci persoane, printre care şi Gigi Epuran, membru al grupului lui Emilian Ştefan.

Pe numele lui Emilian Ştefan şi ale membrilor grupării pe care o conducea există nu mai puţin de şapte capete de acuzare.

Gruparea este cunoscută, mai ales, pentru infracţiuni cu violenţă. Cruzimea de care dădea dovadă faţă de victime este una ieşită din comun, spun anchetatorii.

Emilian Ştefan a fost arestat la data de 19 martie pentru constituirea unui grup infracţional care avea ca scop obţinerea de bani prin ameninţări şi exercitare de violenţă, cămătărie dar şi şantaj.

Descinderi în această dimineaţă la mai multe locaţii din Drobeta Turnu Severin. Cel puţin 14 locuinţe şi sedii de firmă au fost pecheziţionate de peste 90 de poliţişti, ofiţeri de la Crimă Organizată şi jandarmi, conform Mediafax.

Şase persoane au fost duse la audieri în urma descinderilor. "Au fost emise şase mandate de aducere. Este vorba de şase persoane care sunt cercetate pentru aceleaşi fapte, respectiv infracţiuni cu violenţăşi şantaj", a declarat Silviu Văcaru, şeful Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate.

Descinderile au av

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Oficial Elena-Simina Tănăsescu a fost aleasă în funcția de președinte al Curții Constituționale

Ziua Constanta acum 9 ore
În ziua de duminică, 13 iulie 2025, ora 09,00, la Palatul Cotroceni, în fața Președintelui României și a conducerii celor două Camere ale Parlamentului, precum și în prezența prim-ministrului, a avut loc ceremonia de depunere a jurământului de înves

UPDATE. Știri Constanța VIDEO. UPDATE. Minor de 14 ani dispărut în apele Dunării lângă Hârșova. A fost declarat decedat

Ziua Constanta acum 5 ore
Astăzi, 13 iulie 2025, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Dobrogea au fost sesizați, prin apel la numărul 112, despre un copil care a dispărut în Dunăre. Potrivit ISU, minorul în vârstă de aproximativ 14 ani a disp

VIDEO Un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit lângă Londra

HotNews acum 2 ore
O aeronavă de mici dimensiuni s-a prăbușit la Aeroportul Southend din Londra, pe coasta de sud-est a Angliei, conform anunțului făcut duminică de poliție, relatează Reuters. „Rămânem la locul unui incident grav pe Aeroportul Southend”, a declarat po

Comisia Europeană va prelungi suspendarea contramăsurilor tarifare împotriva SUA

Ziua Constanta acum 5 ore
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că Bruxelles-ul va prelungi suspendarea contramăsurilor la tarifele americane pentru oțel și aluminiu, în timp ce UE caută un acord pentru a evita o taxă de 30% pe toate produsele sale,

The King: Jannik Sinner a câștigat, în premieră, turneul de la Wimbledon. Carlos Alcaraz, fără replică în fața italianului

Adevarul acum o ora
Jannik Sinner și Carlos Alcaraz s-au întâlnit duminică seara în finala de la Wimbledon, o reeditare a ultimului act de la Roland Garros. Dacă spaniolul s-a impus la French Open după ce a salvat 3 mingi de meci consecutive, acum nu i-a mai mers în fa

Fostul preşedinte nigerian Muhammadu Buhari a murit la Londra

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Fostul preşedinte al Nigeriei, Muhammadu Buhari, care a condus cea mai populată ţară din Africa între 2015 şi 2023 şi a fost primul preşedinte nigerian care a înlăturat un preşedinte în funcţie prin

Marius Tucă Show începe luni, 14 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Victor Ponta

Gandul acum o ora
Invitatul zilei este Victor Ponta, fost premier al României. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

LIVE DE LA 19:00 Lech Poznan - Legia Varșovia, în Supercupă » Edi Iordănescu luptă pentru primul trofeu în Polonia

Gazeta Sporturilor acum 5 ore
Legia Varșovia, echipa pregătită de Edi Iordănescu (47 de ani), joacă în această seară, de la ora 19:00, într-un meci cu trofeul pe masă, în Supercupa Poloniei, contra celor de la Lech Poznan. Meciul va fi transmis în format liveTEXT pe GSP.ro.

Un raport al Senatului SUA arată că tentativa de asasinare a lui Trump a avut loc după o mai multe greşeli ale Serviciului Secret

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Un raport al Senatului SUA publicat duminică arată că o „cascadă” de greşeli a permis unui atacator să tragă asupra lui Donald Trump în timpul unui miting electoral anul trecut şi critică politica di

Tragedie pe un drum din județul Arad! Două persoane au murit într-un cumplit accident rutier

Ziua Constanta acum 10 ore
Un grav accident rutier în care au fost implicate două autoturisme, a avut loc pe DN 7B, apropierea localității Turnu, județul Arad. Potrivit ISU Arad, la fața locului intervin pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad cu o autospecială de d

Vremea

București
acum

26°
dum.

18°/34°
lun.

19°/37°
mar.

23°/37°
mie.

21°/35°
Iasi
acum

23°
dum.

16°/32°
lun.

17°/36°
mar.

18°/33°
mie.

18°/31°
Constanta
acum

22°
dum.

20°/32°
lun.

21°/34°
mar.

23°/29°
mie.

23°/28°
Cluj-Napoca
acum

21°
dum.

14°/30°
lun.

16°/30°
mar.

19°/31°
mie.

18°/29°
Timisoara
acum

22°
dum.

16°/33°
lun.

20°/36°
mar.

21°/34°
mie.

20°/34°