Debutul de săptămână nu a adus o direcţie unitară pentru toate simbolurile tranzacţionate. În cea ce priveşte amplitudinea variaţiilor, doar derivatul pe acţiunile SIF5 a oferit culoare de preţ mai largi, pentru restul produselor variaţiile fiind mai degrabă mici. Ca urmare, volumul de transfer nu a fost unul foarte ridicat, investitorii menţinându-se fie în expectativă sau acţionând cu mai multă prudenţă. La ora 17.15 se puteau observa 2200 contracte cu o valoare de 6 milioane de lei.
Pe de altă parte şedinţa a oferit investitorilor posibilitatea, de a tranzacţiona, în premieră, opţiunile binare, lansate de Sibex în şedinţa de azi. Pe noile instrumente s-au înregistrat primele tranzacţii, fiind încheiate contracte EUR/RON de tip call cu scadenţa la o săptămână.
Pe segmentul financiar, derivatele SIF5 au început şedinţa pe plus dar tendinţa de creştere a dispărut repede, pe fondul unei activităţi mai sus-ţinute la vânzare. Astfel, în jurul orei 11.00 scăderile au apărut şi s-au accentuat treptat până la minimele zilei, atinse în partea a doua a sesiunii. Raportat la volum, derivatul pe titlurile SIF Oltenia a fost cel mai lichid, numărul contractelor încheiate până la ora 17,15 fiind de circa 1900. Pentru scadenţa iunie DESIF5 se deprecia cu 2,33%, în timp ce pentru septembrie şi decembrie scăderile se situau la 2,40 şi 1,06%. Pentru prima scadenţă din 2012 DESIF5 se devaloriza cu 3,6%.
În sectorul indicilor, scadenţa scurtă (iunie), a fost cea mai lichidă, cotaţia futures a Dow Jones fluctuând atât în teritoriu negativ cât şi pozitiv. Tendinţa descendentă a părut însă mai puternică, cel puţin din perspectiva perioadei de timp în care preţul s-a aflat pe minus. Participanţii au tranzacţionat într-un context în care indicii burselor din Marea Britanie, Germania şi Italia au crescut moderat ca de alt-fel şi cotaţia futures a indicelui DJIA în SUA,