Valoarea totală a prejudiciului se ridică la aproximativ 212.000 lei
Poliţiştii de frontieră şi DIICOT au destructurat o reţea de contrabandişti de ţigări, formată din români şi moldoveni, care acţionau pe raza judeţului Galaţi, potrivit unui comunicat emis, ieri, de Poliţia de Frontieră.
"Din luna august 2010 poliţiştii de frontieră gălăţeni, sub coordonarea directă a procurorilor D.I.I.C.O.T - Serviciul Teritorial Galaţi, au documentat activitatea infracţională a grupării care desfăşura activităţi ilegale în sfera contrabandei cu ţigări şi care, în această perioadă, au introdus ilegal în ţară, în repetate rânduri, peste 24.000 pachete cu ţigări", se arată în comunicatul Poliţiei de Frontieră.
La sfârşitul lunii martie, poliţiştii au efectuat 10 percheziţii domiciliare în două localităţi din judeţul Galaţi, în urma cărora au fost confiscate două bărci cu care ţigările erau aduse în România, precum şi diferite înscrisuri şi mijloace de probă.
În acest caz au fost audiate 12 persoane, iar pentru nouă dintre acestea, cetăţeni români cu vârste cuprinse între 23 şi 32 ani, instanţa a emis mandate de arestare preventivă pentru 29 zile.
Valoarea totală a prejudiciului calculat până în acest moment se ridică la aproximativ 212.000 lei, persoanele urmând a fi cercetate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de constituire sau aderare la un grup infracţional organizat, contrabandă şi trecere ilegală a frontierei de stat.
Investigaţiile
În luna august 2010, poliţiştii de frontieră gălăţeni au intrat în posesia unor informaţii conform cărora în localitatea Rogojeni acţionează o reţea de contrabandă cu ţigări provenite din R. Moldova. Astfel, sub coordonarea procurorilor DIICOT din Galaţi, au fost demarate acţiunile specifice pentru probarea întregii activităţi infracţionale şi tragerea la răspundere a membrilor reţelei. @N