Ştirea că încă un fotbalist a murit a spart ecranele televizoarelor în această dimineaţă. "Andrei Mutulescu, fotbalist la Juventus Colentina, în vîrstă de 23 de ani, a murit aseară, la Spitalul de Urgenţă Floreasca, după ce s-a prăbuşit pe terenul sintetic unde juca fotbal cu prietenii. Intervenţia medicilor a fost tardivă", a fost anunţul sec al prezentatorilor.
Povestea acestei tragedii este însă incredibilă. Mutulescu, fost internaţional de juniori, a jucat la Farul anul trecut şi în timpul unor investigaţii i s-au descoperit ceva probleme la inimă. A fost trimis la Bucureşti, la Institutul Naţional de Medicină Sportivă, de unde s-a întors cu viză. S-A ÎNTORS CU VIZĂ! În iarnă s-a despărţit de Farul şi urma să semneze cu Juventus Colentina. La un amical cu FC Snagov s-a prăbuşit din senin pe teren. A fost salvat de intervenţia promptă a unui masor.
"Nu ştiu cum să-i mulţumesc lui nea Nae, cel care mi-a salvat viaţa. Vreau să mai joc fotbal, dar sănătatea e importantă. Nu vreau să mor şi eu pe teren", spunea Andrei în urmă cu aproape două luni.
Se întîmpla pe 15 februarie, la un amical Juventus-Săgeata, cînd avea încă viza eliberată pe 20 septembrie de INMS, valabilă şase luni.
În toamnă, cînd s-a transferat la Farul, apăreau primele semnale de alarmă pentru Mutulescu. Doctorii de la o clinică din Constanţa i-au găsit ceva la inimă şi nu i-au aplicat ştampila medicală pe legitimaţie. L-au trimis la INMS Bucureşti, de unde, surprinzător, fotbalistul s-a întors cu drept de joc. La finalul turului, Farul se despărţea de el.
Imediat după "sincopa cardiacă" suferită de Mutulescu la jumătatea lui februarie, directorul INMS, Răzvan Buşneag, confirma partea a doua a episodului, dar refuza să ofere amănute medicale: "Sportivul Mutulescu Andrei figurează în evidenţa INMS Bucureşti cu F.O. nr. 3353 ca practicînd f