Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Elena Udrea despre referendumul privind Legea Capitalei: "Intrebarile sunt clare si simple. Am fi facut o mare greseala daca reduceam referendumul la o singura intrebare"

Publicat in HotNews, joi 14 aprilie 2011 ·

Liderul organizatiei PDL Bucuresti, Ministrul Turismului si Dezvoltarii Elena Udrea a salutat joi aprobarea referendumului privind legea Capitalei si a declarat, pe blogul personal, ca "am introdus sapte intrebari, pentru ca lucrurile sa fie extrem de clare pentru toata lumea". Udrea a precizat ca bucuresteanului i se ofera posibilitatea de a alege in mod real. "Intrebarile sunt clare si simple. Acopera in mare masura tema principala a Legii Capitalei", a declarat Udrea care a atras atentia ca "am fi facut o mare greseala daca reduceam referendumul la o singura intrebare".

Ce scrie liderul PDL Bucuresti, Elena Udrea, pe blogul sau:

La propunerea PDL, s-a stabilit ca data fixa a referendumului ziua de 19 iunie. Cred ca este suficient timp ca, pana atunci, bucurestenii sa cunoasca prevederile si efectele pe care le-ar avea adoptarea Legii Capitalei. Cetatenii vor putea merge astfel la urne sa voteze in cunostinta de cauza.Atunci cand se vor prezenta la urne, locuitorii Bucurestiului trebuie sa se pronunte asupra tuturor prevederilor importante din lege. Ei trebuie intrebati la urne asupra acestor probleme. E nevoie sa li se redea puterea decizionala in toate aspectele importante ale Legii Capitalei!Iata de ce am preferat un referendum in care pe buletinul de vot sa se afle mai multe intrebari. Legea nu se reduce doar la mutarea atributiilor administrative de la primariile de sector la Primaria Generala. Am introdus sapte intrebari, pentru ca lucrurile sa fie extrem de clare pentru toata lumea. I se ofera bucuresteanului posibilitatea de a alege in mod real. Intrebarile sunt clare si simple. Acopera in mare masura tema principala a Legii Capitalei. Am fi facut o mare greseala daca reduceam referendumul la o singura intrebare. Bucurestenii trebuie sa decida cum va arata Bucurestiul in 10-20 de ani, nu politicienii. Iar pentru asta, referendumul trebuie sa

Articolul in HotNews >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Mesajul lui George Simion după anunțul de trimitere în judecată a lui Călin Georgescu. „Arată fața dictatorială a acestui regim”

HotNews acum 4 ore
George Simion spune că trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu demonstrează „clar fața dictatorială a acestui regim”. Liderul AUR a reacționat la jumătate de oră de la anunțul Parchetului General. „Trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu a

Ilie Bolojan spune că primele de pensionare de la CCR sunt imorale. „Ele sunt legale, dacă au bani să le dea”

Adevarul acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri, 2 iulie, că „primele de pensionare" pe care le solicită judecătorii de la Curtea Constituţională deși sunt legale pot fi considerate, în contextul actual, „imorale".

LIVE VIDEO Ilie Bolojan prezintă măsurile fiscale, într-o conferință de presă

Ziua Constanta acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan susține, azi, 02 iulie, la Palatul Victoria, o conferință de presă în care va face public pachetul de măsuri fiscale pe care le va lua Guvernul în perioada următoare pentru a rezolva problema deficitului bugetar excesiv.

Sean „Diddy” Combs, achitat de acuzațiile trafic de persoane și crimă organizată. Rapperul a fost găsit vinovat de două din cele cinci capete de acuzare

HotNews acum 2 ore
Sean „Diddy” Combs a fost achitat miercuri de acuzațiile de trafic de persoane și crimă organizată, însă a fost găsit vinovat pentru transport în scopul practicării prostituției, un rezultat parțial favorabil pentru fostul miliardar, cunoscut pentru

Oficial al Ambasadei SUA în București, despre Visa Waiver: „România rămâne candidată la program”

Adevarul acum 2 ore
Michael Dickerson, însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA în România, a declarat miercuri, 2 iulie, că România rămâne candidată la programul Visa Waiver.

Mihai Leu va fi înmormântat vineri în orașul său natal

Gazeta Sporturilor acum 8 ore
, fostul campion mondial de box, va fi înmormântat vineri, în orașul său natal, Hunedoara, după cum au anunțat apropiații săi pe pagina de Facebook a pugilistului.

Ilie Bolojan anunță creșterea ACCIZELOR cu 10% pentru alcool, combustibil și țigări

Gandul acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a prezentat noile măsuri fiscale menite să reducă deficitul bugetar, printre care creșterea accizelor la alcool, țigări și combustibil. În vederea situației economice cu care se confruntă statul român, Ilie Bolojan a anunțat o

Bolojan: Pensiile şi salariile rămân plafonate şi anul viitor

BusinessMagazin acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a anunţat că pensiile şi salariile din sectorul public vor fi plafonate anul viitor. Măsura este temporară şi vine după creşterile mari din 2024, pe care, spune premierul, bugetul statului nu le mai poate susţine.

Sindicatul Guvernului atacă dur măsurile anunțate de Ilie Bolojan: Premierul „killer”-ește din nou

Mediafax acum o ora
„Premierul „killer”-ește din nou: un val de măsuri abuzive care ignoră realitatea și dorința cetățenilor. Conferința de presă susținută astăzi, la ora 17:00, de premierul României, Ilie-Gavril Bolojan, marchează un nou episod de dispreț față de nevo

Doi copii de 10 și 11 ani, dați dispăruți în județul Iași. Autoritățile cer sprijinul populației pentru a-i găsi

Adevarul acum 2 ore
Alarmă în județul Iași, unde doi frați, o fată de 10 ani și un băiat de 11 ani, aflați în plasament la o familie, au fost dați dispăruți miercuri, după ce au plecat voluntar de acasă în cursul dimineții și nu s-au mai întors.

Vremea

București
acum

28°
mie.

17°/31°
joi

17°/32°
vin.

22°/35°
sâm.

22°/33°
Iasi
acum

28°
mie.

14°/29°
joi

17°/30°
vin.

18°/34°
sâm.

17°/26°
Constanta
acum

28°
mie.

18°/28°
joi

18°/25°
vin.

20°/27°
sâm.

21°/27°
Cluj-Napoca
acum

28°
mie.

11°/29°
joi

14°/33°
vin.

18°/35°
sâm.

15°/29°
Timisoara
acum

32°
mie.

14°/33°
joi

16°/39°
vin.

20°/40°
sâm.

18°/34°