Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Iaşi: Ce să faci în Săptămâna Mare ca să-ţi meargă bine tot anul

Publicat in Adevarul, miercuri 20 aprilie 2011 ·

Tradiţiile din Săptămâna Mare îi îndeamnă pe creştini să respecte anumite ritualuri, dar vin şi cu interdicţii, astfel încât pe parcursul anului fiecare să aibă parte de sănătate, prosperitate şi holde cu roade bogate.

Vezi aici programul de Paşte al magazinelor, supermarketurilor şi hypermarketurilor ieşene

Fiecare dintre noi ne ascultam în copilărie bunicii cu mare băgare de seamă când intram în Săptămâna Patimilor şi orânduiala se schimba. Eram ochi şi urechi atunci când ni se spunea că nu avem voie să spălăm rufe în unele zile, să lucrăm în grădină sau să mâncăm anumite alimente pentru că răul s-ar fi abătut asupra casei.

Aglomeraţie în pieţele din Iaşi. Vezi aici care sunt preţurile la produsele specifice Paştelui (GALERIE FOTO)

Toată familia intra într-o succesiune de ritualuri, adaptate după voia celor din casă, pentru ca pe viitor bunicii, părinţii şi copiii să fie feriţi de boli, de sărăcie, de dezamăgiri sau de singurătate.

Pastorala Mitropolitului Moldovei şi Bucovinei: „Să nu-i uităm pe cei doborâţi de furia cutremurelor!“ (FOTO)

Trecerea anilor a pus într-un con de umbră în zona urbană tradiţiile, mai ales în cazul tinerilor, dar la sate încă sunt păstrate obiceiurile din Săptămâna Patimilor.

Una dintre superstiţiile din Săptămâna Patimilor spune că nu e bine ca în această perioadă să fie consumat oţet. Tot în privinţa alimentaţiei, în Joia Mare sunt excluse din meniu urzile pentru că înfloresc, "nuntesc" în vorba populară, şi nu mai sunt bine de mâncat.

Bătrânii spun că în Joia Mare este indicat să nu dormi după-amiaza pentru că acest somn va atrage după sine lene pentru tot anul. Pe lângă asta, superstiţia mai aspune că cei care trag un pui de somn în Joia Mare vor fi incapabili să ducă la bun sfârşit un lucru început, oricât de nesemnificativ ar fi acesta.

Cele mai mult

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 5 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 4 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 10 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 4 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 4 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 4 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 4 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 11 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Vremea

București
acum

23°
mar.

23°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

20°/33°
mie.

21°/35°
joi

23°/39°
vin.

22°/38°