Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Băncile centrale din ţările emergente investesc în aur pentru a-şi reduce dependenţa de dolar

Publicat in Ziarul Financiar, luni 2 mai 2011 ·

Băncile centrale din ţările emergente investesc miliarde de dolari în aur, pentru a reduce dependenţa de dolar ca rezervă valutară, fapt care ar putea duce preţul aurului în acest an până la valoarea de 2.000 de dolari pe uncie, scrie Bloomberg.

Preţul aurului tranzacţionat pe bursa din New York a atins la sfârşitul săptămânii trecute nivelul record de 1.569 de dolari pe uncie, ca urmare a cererii masive din partea investitorilor. Aceştia caută o alternativă pentru dolar deoarece moneda americană se află în continuă depreciere din anul 2009, datoriile SUA se măresc, iar Banca Centrală (Fed) a anunţat săptămâna trecută că nivelul costurilor de împrumut ale SUA va rămâne aproape de zero în perioada următoare. Între timp, China, cel mai mare deţinător al titlurilor de stat americane, are o economie care a crescut cu 9,7% în primul trimestru din acest an.

China, 1054 de tone de aur.SUA, 8.133 de tone

China este a şasea cea mai mare ţară care cumpără aur, cu o rezervă totală de 1.054 de tone, după SUA care au 8.133 tone de aur şi Germania, pe locul al doilea, cu 3.401 tone, potrivit estimărilor Consiliului Mondial al Aurului. "China îşi doreşte să aibă mai mult aur decât SUA, iar Rusia aspiră la acelaşi lucru", a spus Robert McEwen, director executiv al companiei americane producătoare de aur US Gold. "Atunci când ai datorii, eşti lipsit de flexibilitate. China vrea să arate că moneda sa are mai multă stabilitate decât cea a SUA", a mai spus McEwen.

În anul 2010, băncile centrale au cumpărat mai mult aur decât au vândut, fapt care s-a întâmplat pentru prima dată în ultimele două decenii, acestea cumpărând în total 87 de tone metrice. Banca Naţională a României nu a mai cumpărat aur de mult timp.

Rezerva mondială de aur este de 30.534 de tone, dintre care statele din zona euro împreună cu Banca

Articolul in Ziarul Financiar >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicolae Bănicioiu, fost ministru al Sănătății, achitat definitiv de ÎCCJ

Ziua Constanta acum 2 ore
Înalta Curte a dispus achitarea fostului ministru al Sănătății. Nicolae Banicioiu și pentru fapta de trafic de influență. Decizia în dosarul în care Bănicioiu a fost trimis în judecată de DNA pentru trafic de influență și luare de mită a fost pronun

Aproximativ 100 de persoane au fost rănite în urma unei coliziuni între două trenuri de mare viteză în Slovacia

Ziua Constanta acum 4 ore
Aproximativ 100 de persoane au fost rănite în urma unei coliziuni între două trenuri de mare viteză în Slovacia, a anunțat luni ministrul de Interne, Matus Sutaj Estok, pentru agenția de știri TASR, preluată de dpa și Agerpres.ro Până acum nu au fos

România a împrumutat 4 miliarde de euro pe piețele internaționale. Cine a cumpărat obligațiunile

Adevarul acum 2 ore
Ministerul Finanțelor a atras, pe 2 octombrie 2025, de pe piețele externe, aproximativ 4 miliarde de euro, fiind una dintre cele mai de succes emisiuni de euroobligațiuni pe piețele internaționale și a patra tranzacție realizată în 2025.

AUR anunță o nouă moțiune simplă. Cine este al patrulea ministru vizat

HotNews acum 4 ore
AUR a anunțat, luni, la Parlament că depune a patra moțiune simplă împotriva unui membru al Guvernului Bolojan, iar de data aceasta vizat este ministrul PSD al Agriculturii, Florin Barbu. Anunțul vine în aceeași zi în care este votată la Senat o moț

Strategia națională de apărare, aproape finalizată. Nicușor Dan anunță două direcții majore: războiul hibrid și corupția

Adevarul acum 44 minute
Documentul referitor la strategia națională de apărare a țării este aproape finalizat, în curs de pregătire pentru a fi prezentat în CSAT, a informat, luni, președintele Nicușor Dan. Șeful statului a adăugat că acesta va cuprinde ”două schimbări maj

PSD renunţă la ideea de partid progresist. Grindeanu: Congresul PSD va avea loc pe 7 noiembrie

BusinessMagazin acum 44 minute
„Astăzi, în cadrul reuniunii Consiliului Politic Naţional al PSD, am propus o modificare esenţială a Statutului Partidului Social Democrat, care clarifică identitatea şi direcţia noastră doctrinară”, anunţă Sorin Grindeanu.

Un multimilionar de 79 de ani își caută pe Tinder o parteneră care să-i ofere un moștenitor: „Nu cred că sunt prea bătrân pentru a avea copii”

Gandul acum 41 minute
Sir Benjamin Slade, un multimilionar britanic în vârstă de 79 de ani, și-a creat un cont pe Tider, cu un scop mult mai serios decât distracția sau relațiile scurte. Născut în anul 1946, Sir Benjamin a mai fost căsătorit, însă el nu are un fiu. A rel

Marius Tucă Show începe marți, 14 octombrie, de la ora 19.00, live pe Gândul. Invitat: Dan Diaconescu

Cancan acum 2 ore
Invitatul zilei este Dan Diaconescu, jurnalist. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Video Discursul lui Trump, întrerupt brusc în Knesset de doi parlamentari israelieni. Reacția președintelui american

Adevarul acum 4 ore
Discursul susținut luni de președintele american Donald Trump în Parlamentul israelian (Knesset) a fost întrerupt pentru scurt timp de doi deputați de stânga, Ayman Odeh și Ofer Cassif, care au protestat în timpul intervenției liderului de la Washin

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de emailuri false, transmise în numele instituției

Ziua Constanta acum o ora
Agenția Națională de Administrare Fiscală atenționează asupra unei noi campanii de emailuri false, transmise în numele instituției, de la adresa ion@impal.ro. Contribuabilii sunt anunțați prin aceste emailuri despre ''o posibilă neregularitate ident

Vremea

București
acum

11°
lun.

9°/18°
mar.

9°/14°
mie.

10°/12°
joi

10°/14°
Iasi
acum

lun.

9°/14°
mar.

7°/13°
mie.

5°/12°
joi

6°/14°
Constanta
acum

11°
lun.

9°/18°
mar.

9°/13°
mie.

12°/13°
joi

12°/15°
Cluj-Napoca
acum

13°
lun.

10°/14°
mar.

6°/12°
mie.

6°/12°
joi

3°/13°
Timisoara
acum

14°
lun.

8°/16°
mar.

8°/17°
mie.

10°/15°
joi

6°/17°