Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Forbes prezice întoarcerea la etalonul aur

Publicat in Cotidianul, vineri 13 mai 2011 ·

Celebrul editor al revistei Forbes atrage atenţia că, în situaţia actuală la nivel mondial, dolarul nu mai poate fi salvat decât de revenirea la siguranţa etalonului aur în următorii cinci ani.

Mogulul media Steve Forbes este de părere că numai aşa politica monetară federală, care duce dolarul în prăpastie acum, va reuşi să restabilească încrederea investitorilor în obligaţiunile emise de statul american.

Statele Unite au folosit aurul ca bază pentru evaluarea dolarului timp de peste 180 de ani, de la fondarea statului până ce fostul preşedinte Richard Nixon s-a angajat într-un experiment pentru a stopa această practică pe care o socotea o stavilă în calea progresului dolarului, scrie Național.

„Dacă standardul impus de aur ar fi fost în vigoare în toţi aceşti ani, valoarea dolarului n-ar fi scăzut, piaţa n-ar fi fost atât de volatilă şi preţurile la bunurile de larg consum n-ar fi fost atât de schimbătoare", este de părere Forbes. Reîntoarcerea la standardul impus de aur va stopa guvernul să se împrumute excesiv, Rezervele Federale să emită monedă nouă, iar manipulatorii monetari mondiali vor renunţa la strategiile lor.

Celebrul editor al revistei Forbes atrage atenţia că, în situaţia actuală la nivel mondial, dolarul nu mai poate fi salvat decât de revenirea la siguranţa etalonului aur în următorii cinci ani.

Mogulul media Steve Forbes este de părere că numai aşa politica monetară federală, care duce dolarul în prăpastie acum, va reuşi să restabilească încrederea investitorilor în obligaţiunile emise de statul american.

Statele Unite au folosit aurul ca bază pentru evaluarea dolarului timp de peste 180 de ani, de la fondarea statului până ce fostul preşedinte Richard Nixon s-a angajat într-un experiment pentru a stopa această practică pe care o socotea o stavilă în calea progresului dolarului, scrie Național.

„Dacă standardul

Articolul in Cotidianul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Locuitorii din București au primit mesaj RO-Alert despre codul roșu de caniculă (FOTO)

Ziua Constanta acum 2 ore
Locuitorii din București au fost avertizați luni, printr-un mesaj RO-ALERT, asupra Codului roșu de caniculă. Locuitorii din București au fost avertizați luni, printr-un mesaj RO-ALERT, asupra Codului roșu de caniculă. „Avertizare meteo/Cod roșu de c

„Profesorul de genii” Kristof Lajos, condamnat la 13 ani și 3 luni pentru viol și agresiune sexuală

Mediafax acum o ora
Kristof Lajos a fost condamnat la 13 ani și 3 luni de închisoare pentru viol și agresiune sexuală împotriva unor minori. Potrivit deciziei pe fond, instanța a admis parțial acțiunea civilă formulată de părțile vătămate și a dispus plata a 100.000 de

UPDATE - Timişoara: O femeie a căzut în gol de la etajul 7 al unui bloc de locuinţe/ Ea a decedat în urma impactului cu solul / Cine este femeia

News.ro acum o ora
O femeie de 41 de ani a murit, după ce a căzut de la etajul 7 al unui bloc de locuinţe din Timişoara. Ajunşi la faţa locului, poliţiştii au constatat deesul femeii.

Podoabe de aur, sticlă şi bronz, două sarcofage cu elemente sculptate şi pictate din calcar şi marmură, descoperite în situl „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Artefacte arheologice care ar putea fi clasate în patrimoniul cultural naţional – categoria Tezaur, au fost descoperite în „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”, anunţă Muzeul Naţional de Is

Zi decisivă pentru Călin Georgescu. Fostul candidat la prezidențiale află azi dacă rămâne sub control judiciar

HotNews acum 2 ore
Călin Georgescu află luni dacă rămâne sub control judiciar, după ce judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sectorului 1 a amânat vinerea trecută luarea unei decizii în cazul fostului candidat la prezidențiale, conform Agerpres.

JAF de peste 1.000.000 de euro la Paris. Hoții au fugit cu peste 100 de genți Hermes, Dior și Chanel dintr-un magazin second hand

Gandul acum 2 ore
Un magazin cu produse de lux second hand din inima Parisului a fost prădat duminică dimineață de hoți care au plecat cu peste o sută de poșete de marcă. Valoarea jafului este estimată la peste un milion de euro. Furtul spectaculos a avut loc în juru

Guvernul Bolojan își asumă răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal. TVA mai mare, accize crescute și contribuții pentru pensii peste 3.000 lei

Ziua Constanta acum 4 ore
Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului, potrivit Agerpres.

Doliu la Farul Constanța A murit fostul fotbalist Dumitru Tănase

Ziua Constanta acum 2 ore
După decesul, la numai 62 de ani, al lui Vasile Mănăilă, fost fotbalist și antrenor, Farul Constanța este din nou îndoliat, după ce s-a stins din viață fostul jucător farist Dumitru Tănase. Farul Constanța anunță cu tristețe trecerea în neființă a f

Octavian Berceanu, desemnat candidat al REPER la Primăria Capitalei

Mediafax acum o ora
Potrivit unui comunicat al REPER, în weekend, filiala București și-a ales liderii și structura de conducere, precum și candidatul la Primăria Capitalei, în cadrul Conferinței Municipale. Copreședinți ai filialei au fost aleși Ana-Maria Boghean, cons

Ursul a atacat din nou în Argeş. Victima, un cioban, a fost trasportată la spital cu răni la un picior

Adevarul acum 3 ore
Un cioban a fost atacat și rănit de un urs în timp ce se afla cu oile pe muntele Jupâneasa, în zona Berevoiești, județul Argeș. Bărbatul, în vârstă de aproximativ 54 de ani, a fost preluat de echipele de salvare și transportat la spital pentru îngri

Vremea

București
acum

34°
lun.

22°/41°
mar.

23°/39°
mie.

19°/34°
joi

15°/29°
Iasi
acum

32°
lun.

20°/37°
mar.

20°/38°
mie.

19°/31°
joi

16°/25°
Constanta
acum

35°
lun.

21°/35°
mar.

22°/27°
mie.

22°/28°
joi

17°/28°
Cluj-Napoca
acum

31°
lun.

19°/32°
mar.

18°/35°
mie.

14°/20°
joi

13°/17°
Timisoara
acum

34°
lun.

20°/37°
mar.

18°/38°
mie.

12°/21°
joi

14°/22°