Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Emil Boc, reales în fruntea PDL

Publicat in rfi, duminică 15 mai 2011 ·

Delegatii Convenţiei Naţionale a PDL au votat sâmbătă pentru continuitate la conducerea partidului. Emil Boc a fost reales în funcţia de preşedinte al formaţiunii, cu 868 de voturi. Vasile Blaga a obţinut 499 de voturi, iar Theodor Paleologu doar 24. Imediat dupa aflarea rezultatelor Emil Boc a declarat că este nevoie în conducerea PDL de Vasile Blaga şi de Theodor Paleologu.

La rândul său, Vasile Blaga le-a spus delegaţilor la Convenţia Naţională a PDL, că el şi cei care l-au susţinut pentru şefia partidului nu vor pleca din PDL.

Theodor Paleologu a declarat că nici cei care l-au votat pe el nu vor pleca din PDL. "Nici cei care m-au votat pe mine nu vor pleca din PDL, cu atât mai puţin cei care mă aplaudă", a spus Paleologu, care a vorbit după Vasile Blaga şi care a fost apaudat.

Renunţă Boc la scaunul de premier?

Premierul Emil Boc ar putea fi schimbat de la şefia Guvernului în perioada următoare, după ce a obţinut un nou mandat de preşedinte al PDL, au declarat, sâmbătă seară, pentru Mediafax, surse din partid.

Potrivit surselor citate, unii dintre susţinătorii lui Emil Boc în cursa pentru şefia PDL consideră că ar fi bine pentru partid ca Boc să rămână preşedinte, fără a fi şi premier.

Alţii consideră că există riscul ca un nou Guvern să nu treacă de votul Parlamentului, dacă Emil Boc ar renunţa la funcţia de premier.

Sursele citate au arătat că şeful statului ar dori, însă, un alt Guvern şi de aceea nu a renunţat la ideea schimbării lui Emil Boc.

Întrebat dacă îşi va da demisia din funcţia de premier, Emil Boc nu a răspuns ziariştilor, după încheierea Convenţiei Naţionale.

Delegatii Convenţiei Naţionale a PDL au votat sâmbătă pentru continuitate la conducerea partidului. Emil Boc a fost reales în funcţia de preşedinte al formaţiunii, cu 868 de voturi. Vasile Blaga a obţinut 499 de voturi, iar Theodor Pa

Articolul in rfi >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Primele imagini cu Elena Udrea la ieșirea din închisoare. Ce a declarat fostul ministru

HotNews acum 2 ore
Elena Udrea a ieșit astăzi, 17 iulie, din închisoare, după ce Tribunalul Prahova a decis să fie eliberată condiționat. Ea a fost așteptată de Adrian Alexandrov, partenerul ei de viață, și de mai mulți avocați. „Îi mulțumesc lui Dumnezeu că această î

Cum motivează Curtea Constituțională că i-a respins sesizarea lui Nicușor Dan pe legea privind combaterea antisemitismului şi xenofobiei

HotNews acum 3 ore
Legea care înăsprește pedepsele pentru fascism, legionarism, rasism sau xenofobie, atacată la Curtea Constituțională de către președintele României, „este clară, precisă și predictibilă”, argumentează judecătorii constituționali decizia de a resping

Avertizări Cod Roșu de vreme rea în București și două județe din țară! Au fost transnmise mesaje Ro-Alert

Ziua Constanta acum 23 minute
Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări Cod Roșu pentru județuele Ilfov, Giurgiu și municipiul București! Potrivit ANM, până la ora 18.10 va fi în vigoare o avertizare Cod Roșu de vijelie puternică, viteza vântului la rafală de pes

Nicușor Dan va efectua o vizită oficială la Berlin, unde va discuta cu Friedrich Merz și președintele Germaniei

Adevarul acum 3 ore
Președintele Nicușor Dan va efectua, vineri, 18 iulie 2025, o vizită oficială în Germania, unde va discuta cu președintele și cancelarul țării. De asemenea, va participa la o întâlnire cu afaceriști germani, dar și cu reprezentanți ai comunității ro

Poșta Română lansează un nou SERVICIU pentru clienții săi. Ce vor putea face românii, la orice oficiu poștal

Gandul acum 52 minute
Compania Națională „Poșta Română” a anunțat, joi, lansarea unui nou serviciu financiar pentru clienții săi. Acesta le permite atât persoanelor fizice, cât și celor juridice să depună numerar direct pe cardurile bancare, indiferent de emitent. Servic

Elena Udrea, despre Florian Coldea: „Ce faci altora, ți se întoarce ție” / „Vine rândul ca fiecare să plătească”

Gandul acum o ora
Elena Udrea, fostul ministru al Turismului, a fost întrebată joi, la ieșirea din Penitenciarul Târgșor, dacă a aflat de problemele penale ale lui Florian Coldea. Aceasta a replicat că știe tot și că „vine rândul ca fiecare să plătească”. „Să ştiţi c

Un recrut ucrainean a împuşcat mortal doi superiori, în timpul unui antrenament. Tensiuni mari provocate de mobilizarea obligatorie

Adevarul acum 24 minute
Un recrut din armata ucraineană a împuşcat mortal doi instructori militari asupra cărora a deschis focul în timpul unui antrenament, au anunţat joi autorităţile ucrainene.

Primele declaraţii ale Elenei Udrea la eliberarea din penitenciar: „Îi mulţumesc fetiţei mele că a venit aici de 150 de ori”

Adevarul acum o ora
Elena Udrea a părăsit joi Penitenciarul Târgşor, după trei ani petrecuţi în spatele gratiilor în urma condamnării primite în dosarul „Gala Bute”.

Ministrul Finanțelor: „Obiectivul nu este să menținem ratingul la o clasă deasupra junk, ci să creștem”

Gandul acum 2 ore
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, a declarat joi, la o conferință organizată la Bursa de Valori, că România merge într-o direcție bună, însă este nevoie de „o consistență lungă în timp”. Mai mult, ministrul a precizt că obiectivul principal es

Tenis: Sorana Cîrstea şi Irina Begu sunt în sferturi la Iaşi Open

News.ro acum 24 minute
Jucătoarele Sorana Cîrstea şi Irina Begu s-au calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 Iaşi Open. Sorana Cîrstea (35 de ani, locul 53 WTA) s-a impus în două seturi în faţa jucătoarei franceze Varvara Gracheva (24 de ani, locul 106

Vremea

București
acum

29°
joi

18°/30°
vin.

15°/30°
sâm.

18°/32°
dum.

20°/36°
Iasi
acum

28°
joi

19°/28°
vin.

16°/21°
sâm.

15°/28°
dum.

16°/30°
Constanta
acum

27°
joi

20°/28°
vin.

17°/28°
sâm.

20°/28°
dum.

21°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
joi

15°/23°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/25°
dum.

16°/30°
Timisoara
acum

16°
joi

15°/21°
vin.

10°/26°
sâm.

16°/32°
dum.

19°/37°