Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ce alimente sa eviti atunci cand ai o tiroida hiperactiva

Publicat in Ziare.com, luni 23 mai 2011 ·

Tiroida este o glanda aflata in zona gatului, care produce hormoni si influenteaza metabolismul, nivelul de energie si sanatatea in ansamblu. Daca suferi de hipertiroidism, inseamna ca tiroida este foarte activa si produce prea multi hormoni.

Simptomele pot fi reprezentate de batai prea rapide ale inimii, scadere in greutate necontrolata, anxietate, transpiratie excesiva, oboseala, sensibilitate la caldura, probleme cu somnul si iregularitati menstruale.

Potrivit LiveStrong, in afara de medicamentatia traditionala, este indicat sa urmezi si o dieta anume atunci cand vrei sa tratezi aceasta afectiune. Iata ce alimente este bine sa eviti:

Produsele lactate

In unele cazuri, hipertiroidismul produce intoleranta la lactoza sau imposibilitatera de a digera cum trebuie produsele ce contin lapte. Daca observi ca te simti balonat, ai o indigestie sau o stare de oboseala dupa ce consumi lapte, este bine sa renunti la acesta.

Evita si iaurtul, inghetata, sosurile cu smantana, incercand sa le inlocuiesti cu mancare din soia. Daca totusi tolerezi lactoza, opteaza pentru alimente cu un nivel scazut de grasimi, caci produsele lactate grase au grasimi saturate, care sunt corelate cu obezitatea, diabetul de tip 2 si bolile de inima.

Faina cu aditivi

Aceasta faina este creata printr-un proces in care cerealele integrale sunt lipsite de straturi de nutrienti si fibre. Ceea ce ramane este macinat intr-o pulbere fina, cu mai multe calorii si mai putin sanatoasa. Evita alimentele rafinate, precum painea alba sau pastele, pentru ca iti fac rau.

Consuma in schimb cereale integrale, fructe, vegetale, care iti oferi energie si iti vor creste exact atat cat trebuie nivelul de zahar din sange.

Verifica ambalajele alimenteleor pe care le cumperi si evita orice are faina cu aditivi ca ingredi

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Taxă nouă pentru românii care vor să viziteze SUA / 250 de dolari pentru „taxa de integritate a vizei”

G4Media acum 35 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Statele Unite vor impune vizitatorilor străini să plătească o nouă „taxă de integritate a vizei” de cel puţin 250 de dolari, care se va adăuga la costurile existente pentru solicitarea vizei, conform

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 8 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Ministrul român de externe, Oana Ţoiu, face marţi o vizită de lucru în Republica Moldova şi va fi primită de Maia Sandu, în timp ce primarul Chişinăului ameninţă că o dă în judecată

News.ro acum 8 ore
Şefa diplomaţiei române, Oana Ţoiu, efectuează, marţi, o vizită de lucru în Republica Moldova la invitaţia omologului său de la Chişinău, Mihai Popşoi, alături de care va susţine o conferinţă de presă, ministrul român de externe urmând să fie primit

Administraţia Trump a publicat dosarele FBI referitoare la Martin Luther King, în ciuda opoziţiei familiei sale

News.ro acum 4 ore
Administraţia Trump a publicat documentele referitoare la supravegherea de către FBI a lui Martin Luther King Jr., în ciuda opoziţiei familiei laureatului Nobel pentru pace şi a grupului pentru drepturile civile pe care acesta l-a condus până la asa

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 7 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 7 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 7 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 13 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 7 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Vremea

București
acum

23°
mar.

22°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

22°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

22°
mar.

22°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°