O doleanţă mai veche a cadrelor didactice de la Şcoala Generală nr. 2 este pe cale de a fi rezolvată. Gardul care împrejmuia instituţia de învăţământ nu a fost schimbat niciodată şi devenise un adevărat pericol pentru elevi. Aşa că, în aceste zile, el este schimbat.
Gardul din beton ce împrejmuia Şcoala Generală nr. 2 ajunsese într-o stare avansată de degradare. Nu fusese schimbat niciodată, unele plăci căzuseră deja, iar în unele zone gardul se înclinase periculos. Conducerea şcolii dorise să îl schimbe încă de acum câţiva ani, însă doar acum au reuşit să o facă.
„Este una din realizările care ne bucură cel mai mult. Cu ajutorul administraţiei locale am reuşit să refacem gardul şcolii. Era o problemă foarte mare, nu a mai fost modificat de când s-a construit şcoala. Intrase într-o stare de degradare foarte mare, iar plăcile puteau să cadă pe copii şi să îi accidenteze. Deja noul gard arată foarte bine, aspectul s-a schimbat. Siguranţa copiilor este ceea ce ne interesează pe noi“, a spus Ioan Negrilă, directorul Şcolii Gegerale nr. 2.
Nu este singura modernizare a instituţiei de învăţământ. „Am amenajat şi terenul de baschet, dar şi terenul de sport. Le-am trasat pentru că vom fi gazda unui concurs de circulaţie şi, conform normelor stabilite de concurs, am amenajat şi terenul ca această competiţie să se desfăşoare în condiţii bune pentru toţi participanţii“, a mai spus directorul instituţiei de învăţământ.
Mai mult, din toamna acestui an, în curtea şcolii se vor planta stejari roşii şi va fi amenajată o parcare.
(Alina ROMAN)
O doleanţă mai veche a cadrelor didactice de la Şcoala Generală nr. 2 este pe cale de a fi rezolvată. Gardul care împrejmuia instituţia de învăţământ nu a fost schimbat niciodată şi devenise un adevărat pericol pentru elevi. Aşa că, în aceste zile, el este schimbat.
Gardul din beto