Fără surle şi trâmbiţe, PSD şi PNL au anunţat, ieri, ce-ar face dacă ar guverna: ar reintroduce impozitul progresiv, ar crea un milion de locuri de muncă şi ar reducere TVA la 19% abia în 2016. Sursa: VLAD STĂNESCU
Este oficial: dacă ajung la guvernare, PNL şi PSD renunţă la cota unică şi reduc TVA la 19% abia în 2016. Programul economic al USL are pe de o parte propuneri pe care specialiştii le cataloghează ca fiind realiste, dar pe de alta şi măsuri economice care se încadrează doar într-un discurs demagogic.
Una dintre măsurile care plasează de altfel PNL spre stânga este renunţarea la cota unică, în favoarea impozitului progresiv. Astfel, cei care câştigă până în 800 de lei ar fi impozitaţi cu 8%. Cine va câştiga între 800 şi 1.600 de lei ar plăti un impozit de 12%, iar ce depăşeşte 1.600 de lei ar fi impozitat cu 16%.
USL-iştii spun în programul lor că au ca obiectiv crearea a cel puţin un milion de locuri de muncă, prin reducerea costurilor muncii şi scăderea fiscalităţii: CAS scăzut cu cinci puncte procentuale pentru angajatori şi zero taxe pentru cine angajează în regim part time tineri sub 25 de ani sau persoane trecute de 55 de ani. PSD şi PNL propun şi o măsură realistă: TVA redusă la produsele de bază şi revenirea acestei taxei la nivelul de 16% în 2016, după patru ani de mandat.
Economiştii critică programul
Analiştii economici contactaţi de EVZ spun că programul economic anunţat, ieri, de USL arată bine pe hârtie, însă trebuie susţinut şi de un buget pe măsură. În plus, spun aceştia, USL-iştii vin şi cu măsuri fanteziste, precum crearea unui milion de locuri de muncă.
Mai mult, creşterea veniturilor bugetare ca pondere în PIB de la 32% la 38% nu este posibilă concomitent cu reducerea taxelor şi impozitelor, aşa cum este prezentată în program, dacă nu se găsesc alte soluţii de suplime