Ultimele analize făcute de tânărul tratat de TBC, care a murit, arată că ficatul era grav afectat în ultima perioadă. Medicii spun că de vină ar fi fost tratamentul agresiv şi că, în această situaţie, este indicată medicaţia de protecţie a ficatului. Famila tânărului susţine că bolnavul nu ar fi primit aceste pastile.
Mai mulţi medici din cadrul Spitalului de Boli Infecţioase "Victor Babeş" spun că starea lui Sorin Ovidiu Frăţilă, tânărul tratat de TBC, care a decedat, era serios afectată în ultima perioadă.
Ultimele analize, cu două zile înainte de deces
Doctorii susţin că analizele la sânge pe care Sorin le-a făcut la data de 5 mai, cu două zile înainte de a deceda, au arătat că starea tânărului se agravase. "La ficat s-a produs o distrugere a celulelor, indicată de valoarea crescută a enzimelor. La primele analize pe care pacientul le-a făcut la internare, transaminazele se găseau în valori normale. S-a produs o uşoară creştere în primele două săptămâni de când i-a fost administrat tratamentul. La data de 5 mai, valoarea transaminazelor a ajuns la 193, în condiţiile în care valorile maxime din punct de vedere medical sunt 40", a dezvăluit un specialist de la Spitalul de Boli Infecţioase. Acesta spune că una din cauzele acestei situaţii este tratamentul agresiv. Doctorii mai spun că şi consumul de alcool duce la creşterea enzimelor. "În urma acestor analize se observă o alterare a stării hepatice cu sindrom de citoliză (proces de distrugere a celulelor - n.r.). Pacienţii care urmează un tratament agresiv trebuie să ia şi unul asociat, de protecţie a funcţiei hepatice", a adăugat medicul.
"Sorin se plângea de dureri în zona ficatului"
Familia lui Sorin Ovidiu a arătat mai multe reţete prescrise lui Sorin, pe care se găsesc medicamente împotriva durerii. "Sorin se plângea des de dureri în zona ficatului, însă în ultimele zile