În timpul audierilor care au avut loc astăzi, la recursul deciziei de arestare preventivă, fostul secretar general al Ministerului Administrației și Internelor a spus că între el și factorii de decizie s-a format „o prăpastie politică”. Sursa: VLAD STĂNESCU
Fostul secretar general al Ministerului Administraţiei şi Internelor (MAI), Laurenţiu Mironescu, le-a cerut judecătorilor, astăzi, în recursul deciziei de arestare preventivă, să fie audiat pentru a face câteva precizări. Mironescu a apărut foarte relaxat, a făcut cu ochiul unei persoane din spate şi s-a consultat în permanenţă cu avocatul său.
În timpul audierilor, a spus că nu a mai vorbit cu Banias din 2009, iar ultima oară a făcut-o la telefon. "Dacă mă întâlnesc cu Banias, nu ne salutăm", a spus fostul secretar general al MAI. Întrebat cum au depus bilanţul financiar al firmei la care erau împreună acţionari dacă nu-şi vorbeau, acesta a spus că actele erau intermediate de un al treilea acţionar.
Directorul Portului Constanța, „o funcție nobilă”
Laurenţiu Mironescu a ţinut să precizeze că între persoana sa şi factorii de decizie s-a creat "o prăpastie politică", motiv pentru care nu a putut influenţa pe absolut nimeni. Acesta a mai povestit că Igaş, personal, i-a făcut oferta de a fi numit secretar general în MAI. "Mi-a pus în vedere că trebuie să acţionez ca un manager şi că trebuie să mă dezbrac de calitatea de om politic, motiv pentru care am şi demisionat din partid. În Ministerul de Interne aveam ca obiectiv lupta împotriva evaziunii fiscale", a explicat Mironescu.
Referitor la funcţia de director general al Portului Constanţa, Mironescu a subliniat că această funcţie este prezentată într-un mod peiorativ şi se fac trimiteri la "bişniţă"însă este o activitate "extrem de nobilă".
CITIŢI ŞI: Discuţii cifrate la vamă: "Să-mi aduci şi mie 3 "sandvişuri"!" (1 "