Elevii hunedoreni privesc cu ochi buni măsurile dure impuse anul acesta la examen şi spun că cei care au învaţat cu adevărat vor avea numai de câştigat. Şcolarii consideră că noul mod de evaluare face diferenţa între cei care au muncit şi cei care nu s-au pregătit, dar vor note mari.
Absolvenţii claselor a XII-a susţin, astăzi, prima probă a examenului de bacalaureat, cea de competenţe lingvistice de comunicare orală în limba română.
Cei care vor fi prinşi cu orice fel de surse de inspiraţie, fie ele fiţuici sau manuale, sunt imediat daţi afară şi mai pot da examenul abia în septembrie 2012.
Măsurile draconice de anul acesta nu par să-i sperie pe elevii hunedoreni, care spun că, astfel, se va face diferenţa între cei care au învăţat cu adevărat şi cei care aşteaptă note mari pe ochi frumoşi.
“Nu ai de ce să fii stresat dacă te-ai pregătit. E văd lucrul asta ca pe o măsură îndreptăţită şi corectă pentru cei care au muncit. Nu e deloc încurajator să ştii că un coleg ia o notă mai mare ca tine, deşi s-a pregătit mai puţin sau chiar deloc”, a spus Maria Giurgiu, absoleventă clasa a XII-a la Liceul Pedagogic “Sabin Drăgoi” din Deva.
Elevii care nu se prezintă la probele orale pot participa la cele scrise, însă nu vor promova examenul.
„Este o măsură drastică, dar corectă” – Anda Ancău, absolventă clasa a XII-a
„În alţi ani, mulţi au copiat şi au luat note pe care nu le-au meritat. Sunt în totalitate de acord cu noile măsuri” - Alexandru Duca, absolvent clasa a XII-a