Guvernul ar putea aproba astazi un proiect de ordonanta de urgenta privind unele masuri pentru protejarea consumatorului casnic de eventuale scumpiri ale gazelor, au declarat in exclusivitate pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Va fi modificat cosul de consum astfel incat pretul la gazele furnizate consumatorilor casnici sa nu poata fi modificat pana in aprilie 2012. "Proiectul prevede separarea consumatorilor casnici de cei industriali, nu vor mai fi pusi laolalta. Astfel, in cazul unor majorari de preturi, consumatorii casnici nu vor fi afectati", sustin surse din sectorul energetic. Potrivit acestora, eventualele scumpiri vor fi suportate de orice consumator industrial, "indiferent ca acesta este Interagro sau altul".
Proiectul mai prevede ca pretul sa nu fie modificat nici la gazele care vor fi furnizate centralelor termice care functioneaza pe gaze.
UPDATE 2Guvernul a aprobat proiectul de ordonanta privind protejarea consumatorului casnic, proiect anuntat in exclusivitate de HotNews.roUPDATE Guvernul a analizat pana acum mai multe variante de lucru, una dintre ele facand referire la stabilirea unor masuri pentru consumatorii intreruptibili astfel incat acestia sa poata beneficia de gaze din productia interna intr-o pondere mai mare decat ceilalti consumatori. In functie de variantele de lucru, au fost prognozate si majorarile de preturi care ar putea depasi 20, chiar 25%, in medie, la consumatorii industriali. Scumpirile vor avea loc treptat.Ce prevede proiectul
Incepând cu data de 01 iulie 2011 pentru consumatorii casnici, şi pentru producătorii de energie termică, numai pentru cantitatea de gaze naturale utilizată la producerea de energie termică în centralele de cogenerare şi în centralele termice, furnizarea gazelor naturale se va realiza în condiţiile stabilirii pentru o perioadă determinată de nouă luni, a unei noi str