Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Cotaţia "Oltchim" a mai coborât cu 15%

Publicat in Bursa, luni 20 iunie 2011 ·

Titlurile combinatului chimic "Oltchim" Râmnicu Vâlcea (simbol OLT) au mai pierdut, vineri, 15% din valoare, după ce şi joi au avut o evoluţie similară, rămânând, totuşi, cel mai bun plasament din ultima lună, cu un randament de 180%.

Vineri, au fost tranzacţionate 716.500 acţiuni OLT, la preţuri cuprinse între 1,431 lei şi 1,68 de lei/acţiune.

Conducerea combinatului a anunţat că "Oltchim" a reînceput activitatea pe Platforma Petrochimică Bradu, din cadrul Arpechim Piteşti, principalul furnizor de materie primă al societăţii vâlcene.

Compania a ajuns la o capitalizare bursieră de 491,1 milioane de lei, potrivit preţului de 1,431 lei/titlu, înregistrat în şedinţa bursieră de vineri. Ministerul Economiei deţine 54,8% din companie, în timp ce PCC SE a ajuns la o participaţie de circa 17%, iar "Carlson Private Equity", celălalt acţionar minoritar al societăţii, şi-a sporit participaţia la 14%.

Acţiunile "Fondul Proprietatea" au urcat, vineri, cu 2,27%, la 0,54 de lei/titlu, pe fondul unui rulaj de 14,34 milioane de lei. Cele 26,7 milioane de acţiuni transferate vineri au avut preţurile cuprinse între 0,525 lei şi 0,541 lei/titlu.

City of London Investment Management Company Limited a anunţat, săptămâna trecută, că deţine 5,85% din capitalul Fondului Proprietatea (FP), pachetul controlat de compania de investiţii fiind format atât din acţiuni, cât şi din warranturi emise de UniCredit Bank. Astfel, City of London controlează un pachet de 134,08 milioane de acţiuni şi un număr de 668.200 de warranturi, fiecare dintre acestea fiind convertibil în 1.000 de titluri, potrivit unui anunţ FP.

Valoarea tranzacţiilor încheiate, vineri, la Bursa de Valori Bucureşti, a fost de 40,8 milioane de lei (9,66 milioane de euro).

Indicele BET-FI, al celor cinci societăţi de investiţii financiare (SIF-uri) şi ale "Fondului Proprietatea" (FP), a c

Articolul in Bursa >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Şeful Pentagonului reduce desfăşurarea controversată de trupe în Los Angeles / „Acest lucru s-a întâmplat pentru că locuitorii din Los Angeles au rămas uniţi şi puternici”

G4Media acum 46 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a ordonat retragerea a 2.000 de trupe ale Gărzii Naţionale din Los Angeles, reducând aproximativ la jumătate desfăşurarea controversată de forţe din ora

Mii de mașini blocate în porturile UE din cauza tarifelor impuse de Trump. Portul Anvers-Bruges, transformat în parcare uriașă

Adevarul acum 50 minute
Mii de autoturisme, camionete și utilaje grele destinate exportului către SUA stau blocate în porturile Uniunii Europene, după ce președintele american Donald Trump a impus taxe vamale majore.

Ilie Dumitrescu a găsit marea problemă, după ce a văzut pe teren în Inter D'Escaldes - FCSB: „E clar”

Gazeta Sporturilor acum 19 minute
Fostul internațional Ilie Dumitrescu a analizat , în manșa a doua a turului 1 preliminat Champions League. Campioana României s-a calificat mai departe datorită victoriei cu 3-1 din prima manșă. În turul 2 va da peste Shkendija, campioana Macedoniei

Tanczos Barna, despre tensiunile din coaliţie: Încă nu s-a ajuns la ceartă, sunt doar mesaje

HotNews acum 8 ore
Vicepremierul Tanczos Barna susţine că încă nu s-a ajuns la ceartă între partidele de la guvernare, ci sunt „doar mesaje”, relatează News.ro. El crede că se vor găsi soluţii de compromis în coaliţie, iar PSD nu va părăsi guvernarea. „Încă nu s-a aju

Călin Georgescu nu scapă de controlul judiciar. Care sunt restricțiile pe care trebuie să le respecte fostul candidat la președinție

HotNews acum 11 ore
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru declaraţiile sale în care a promovat idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, a decis marţi Tribunalul Bucureşti, informează Agerpres.

Tesla lansează Model Y în India, la un preţ de 70.000 de dolari, testând piaţa locală

News.ro acum 59 minute
Tesla a debutat oficial pe piaţa indiană, unde a lansat SUV-ul electric Model Y la un preţ de pornire de 69.770 de dolari, potrivit site-ului companiei. Preţul este considerabil mai mare decât pe alte pieţe majore – în Statele Unite, acelaşi model p

Pensiile și salariile cresc într-un singur scenariu. Termenul înaintat de vicepremierul Tanczos Barna

HotNews acum 45 minute
Vicepremierul Tanczos Barna a afirmat marți seara, la Antena 3 CNN, că înghețarea salariilor și pensiilor din sectorul public este o măsură temporară și că, dacă România își stabilizează situația financiară, există posibilitatea unei indexări în a d

Gigi Becali: E prea ruşinos ce s-a întâmplat astăzi. Nu am cuvinte

News.ro acum 8 ore
Finanţatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat, marţi seară, că nu mai are încredere că echipa sa se va califica în grupele Ligii Campionilor, după înfrângerea ruşinoasă cu echipa Inter Escaldes din Andorra. ””Ce mai contează calificarea? Nu am cuvinte.

Google semnează un acord de 3 miliarde de dolari pentru energie hidro în SUA, cel mai mare parteneriat corporativ de acest tip din lume

News.ro acum o ora
Google a încheiat un acord istoric pentru a asigura până la 3 gigawaţi de energie hidro în SUA, în cel mai mare contract de achiziţie de energie curată de acest tip încheiat vreodată de o companie, a anunţat marţi gigantul tehnologic, citat de Reute

Marius Tucă Show începe miercuri, 16 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Cancan acum 9 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Vremea

București
acum

24°
mie.

21°/37°
joi

17°/30°
vin.

15°/30°
sâm.

18°/33°
Iasi
acum

22°
mie.

18°/31°
joi

17°/22°
vin.

14°/25°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

22°
mie.

21°/36°
joi

20°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

16°
mie.

16°/34°
joi

15°/20°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/25°
Timisoara
acum

19°
mie.

19°/28°
joi

15°/23°
vin.

15°/27°
sâm.

16°/33°