Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Adamescu a luat de la Uniqa 27% din Astra cu 25 mil. euro şi deţine 99,7% din acţiuni

Publicat in Capital, miercuri 22 iunie 2011 ·

Austriecii de la Uniqa au ieşit azi din acţionariatul Astra, vânzând către The Nova Group (TNG) deţinerea de 27% din acţiuni în schimbul a 24,9 milioane euro (106 milioane lei). În urma acestei tranzacţii, Adamescu, proprietarul TNG, a ajuns să controleze 99,7% din capitalul Astra, pe care în mod normal ar trebui să o delisteze de pe segmentul Rasdaq.

Schimbul s-a încheiat în afara pieţei la vedere, prin intermediul a două tranzacţii speciale raportate spre finalul şedinţei de azi a segmentului Rasdaq al Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Cele 19,57 milioane acţiuni Astra (ATRA) s-au transferat la preţul mediu de 5,4150 lei, în scădere cu 20,8% faţă de ultima cotaţie, de 6,50 lei, înregistrată pe 17 iunie.

Transferul de azi conferă Astra o capitalizare de 392,3 milioane lei (92,3 milioane euro), cea mai mare de pe piaţa Rasdaq.

Anterior deal-ului de azi, TNG deţinea 72,68% din capitalul social al companiei de asigurări Astra, liderul pieţei de profil după primele brute subscrise în 2010.

Austriecii au intrat în acţionariatul Astra cumpărând de la Adamescu în iunie 2005 27% din capitalul societăţii (16 milioane acţiuni), în schimbul sumei de 10 milioane euro (36,17 milioane lei). Spre finalul anului 2006, Astra şi-a majorat capitalul social cu circa 22%, astfel că aportul celor de la Uniqa a fost de 9,5 milioane lei (2,8 milioane euro). În total, plasamentul Uniqa în acţiunile Astra a fost de 12,8 milioane euro.

Prin urmare, după circa şase ani, austriecii ies pentru o sumă aproape dublă din acţionariatul Astra. Iniţial, intenţia austriecilor de la Uniqa a fost de preluare a Astra, dar din anumite motive deal-ul a căzut.

Articolul in Capital >>

Citeste si top 10 stiri de azi

BEC a validat candidatura lui Victor Ponta

Ziua Constanta acum 36 minute
A fost validată de Biroul Electoral Central candidatura fostului premier Victor Ponta a fost validată de Biroul Electoral Central. Singurele voturi împotriva au fost ale reprezentanților AUR și POT, potrivit stiripesurse.ro. Victor Ponta a declarat

Gigi Becali și-a dat demisia din AUR!

Ziua Constanta acum 4 ore
Deputatul AUR, Gigi Becali, a anunțat, la Digi24, că și-a dat demisia din partid. Demisia s-a decis după ultimele decizii ale formațiunii politice de a susține doi candidați la alegerile prezidențiale din luna mai. „Să ştergeţi «deputat AUR», că eu

John - Ion Banu - Muscel și-a depus candidadura la BEC pentru alegerile prezidențiale (DOCUMENT)

Ziua Constanta acum 3 ore
Biroul Electoral Central pentru alegerea Președintelui României din anul 2025 (BEC) informează că, în data de 14.03.2025, a fost depusă propunerea de candidatură independentă a lui John - Ion Banu - Muscel pentru funcția de Președinte al României. P

BEC sesizează organele de urmărire penală și CNA după amenințările primite de membrii săi

Ziua Constanta acum 9 minute
Biroul Electoral Central (BEC) pentru alegerile prezidențiale din 2025 transmite că, în cadrul ședinței din 14 martie 2025, a fost luată în unanimitate decizia de a sesiza organele de urmărire penală și Consiliul Național al Audiovizualului, în urma

Verdictul tranșant al unei investigații ONU: Rusia a comis crime împotriva umanității în Ucraina

HotNews acum o ora
Rusia a comis crime împotriva umanității de tipul torturii și provocării de dispariții forțate în războiul din Ucraina, este concluzia unei investigații realizate de Organizația Națiunilor Unite, potrivit AFP. Crimele au fost comise ca parte dintr-u

UPDATE - Incendiu de proporţii la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu/ Mai multe maşini, în interior/ 50 de oameni, evacuaţi/ Mesaj RO-Alert din cauza fumului dens/ Incendiul, stins - FOTO

News.ro acum 30 minute
Un incendiu de proporţii a izbucnit, vineri, la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu, în hală fiind mai multe maşini. Pompierii au acţionat cu mai multe echipaje şi au fost trimise şi maşini din judeţele Mureş, Braşov, Vâlcea şi Hunedoara. Hala es

Șeful NATO consideră că ar trebui restabilite relațiile cu Rusia după războiul din Ucraina

HotNews acum 27 minute
Europa și Statele Unite ar trebui, după ce se încheie luptele în Ucraina, să își normalizeze în cele din urmă relațiile cu Rusia, a declarat secretarul general al NATO, Mark Rutte, potrivit Politico. „Este normal cumva pentru Europa, pas cu pas, dac

UE introduce taxe vamale pentru toate produsele agricole din Rusia și Belarus

Adevarul acum 29 minute
Statele membre ale Uniunii Europene au decis să impună taxe vamale pentru toate produsele agricole și unele îngrășăminte importate din Rusia și Belarus, într-un efort de a reduce veniturile Moscovei.

George Simion se plânge că e ținta sistemului: „Vor să mă elimine din cursă cu înregistrări false”

Adevarul acum o ora
Liderul AUR George Simion a reacționat la acuzațiile privind validitatea semnăturilor strânse pentru depunerea candidaturii, spunând că sunt atacuri pentru a fi eliminat din cursă.

Superliga – Play-Out: Petrolul Ploieşti – FC Botoşani 0-2

News.ro acum o ora
Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, scor 2-0, formaţia ploieşteană Petrolul, în primul meci al play-out-ului din Superligă. Oaspeţii au deschis scorul foarte repede la Botoşani, în minutul 3, prin Mitrov, care a profitat de o pasă greş

Vremea

București
acum

16°
vin.

12°/21°
sâm.

14°/25°
dum.

15°/22°
lun.

3°/14°
Iasi
acum

18°
vin.

13°/21°
sâm.

11°/23°
dum.

5°/10°
lun.

2°/9°
Constanta
acum

13°
vin.

11°/17°
sâm.

12°/21°
dum.

12°/18°
lun.

5°/10°
Cluj-Napoca
acum

13°
vin.

9°/18°
sâm.

10°/22°
dum.

6°/16°
lun.

-1°/7°
Timisoara
acum

17°
vin.

10°/18°
sâm.

12°/20°
dum.

8°/13°
lun.

1°/9°