"O cafenea pariziană", de Ilia Repin, i-a adus luna aceasta artistului rus un nou record de preţ la licitaţia londoneză de la Christie's. Estimată la 3-5 milioane de lire sterline, a fost adjudecată cu 4.521.250 de lire. Este cel mai mare preţ obţinut până acum pentru o operă de un pictor rus oferită într-o licitaţie internaţională. Piesa a fost achiziţionată, după o licitaţie însufleţită, unui licitator anonim.
Sarah Mansfield, şeful departamentului de artă rusă, de la Christie's, a afirmat: "Creată în centrul agitat al inovaţiei artistice, care era Parisul sfârşitului de secol XIX, pictura lui Repin este o capodoperă a perioadei, relevând atât influenţa artei occidentale, cât şi statutul lui de pionier".
Lucrarea a aparţinut unei colecţii particulare începând din 1916 până acum.
Cum călătoria în Italia sau Franţa era obligatorie pentru un artist ce dorea să-şi desăvârşească educaţia, Ilia Repin (1844-1930) a debarcat la Paris, în 1873, cu o bursă a Academiei de Artă din Sankt Petersbrug. Era un moment de rară efervescenţă în lume artei pariziene. Impresionismul era în plină afirmare. Deşi a refuzat să facă parte din acest curent, Repin a fost influenţat de el, mai ales în tratarea luminii. "O cafenea pariziană", pânză de mari dimensiuni, pictată în 1875, o dovedeşte din plin. Expunerea ei la Paris, în acelaşi an, a provocat o dispută cu vechii săi maeştri, Vladimir Stasov and Ivan Kramskoi, în care Repin şi-a proclamat dreptul la independenţă artistică.
În pictură pot fi recunoscute figuri de prim plan ale artei vremii, ca pictorul Jean-Léon Gérôme, cu vestita sa mustaţă, poetul şi romancierul Catulle Mendes, îmbrăcat în negru, aşezat la o masă vecină împreună cu Emile Bellot, modelul pe care l-a folosit Manet în tabloul "Le Bon Bock". Actriţa Anne Judic, celebră în epocă pentru libertatea ei de gândire, a inspirat personajul feminin în neg