Prim-ministrul Vlad Filat este plecat într-un scurt concediu de patru zile, fără a preciza unde anume își petrece vacanța șeful cabinetului de miniștri. Igor Volnițchi, purtătorul de cuvânt al premierului, a precizat că Filat se odihnește în Turcia împreună cu familia, iar toate cheltuielile pentru această călătorile sunt achitate din veniturile sale personale.
Vestea i-a nemulțumit pe democrați, care din acest motiv nu au putut convoca în ședință Consiliului Alianței pentru Integrare Europeană.
„Vizitele astea private sunt stranii când apar, pentru că dumnealui este investit de către noi ca prim-ministru. Atunci când există o convocare a ședintei Alianței și se simte în țară o tensiune și există foarte multe chestii de rezolvat pe agenda Parlamentului, în situația în care doi lideri de partid îți fac o invitație, mi se pare din punct de vedere al educației inacceptabil", a declarat deputatul PD, Adrian Candru, la emisiunea în Profunzime de la Pro TV.
Igor Volnițchi a răspuns. "Probabil, dl. Candu a făcut aceasta declarație în numele dlui Plahotniuc, cel care l-a introdus în politică și care obișnuiește să se exprime prin diferite personaje. Oricum, dl. Candu ar trebui să renunțe la ura și nervozitate, să revină la decentă și să renunțe la insinuări mincinoase”, se arată într-un comunicat.
La fel ca și liderul său de partid, Marian Lupu, Candu l-a numit ironic pe Vlad Filat „numărul unu". „Politicianul numărul unu nu comentează declarațiile politicianului numărul patru", a fost replica premierului liberal-democrat.