Ministerul Economiei susţine că există un "dezechilibru major" între oferta internaţională de aproape 8 mld. de certificate şi cererea estimată la doar 200 mil. unităţi
În prezent avem un surplus de 300 milioane de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, evaluate în urmă cu doi ani la circa trei miliarde de euro
Ministerul Economiei intenţionează să simplifice vânzarea surplusului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, denumite unităţi ale cantităţii atribuite (AAU), având în vedere că, deşi s-au primit mai multe scrisori de interes, nu s-au înregistrat progresele aşteptate deoarece "legislaţia cuprinde unele prevederi nejustificat de restrictive, care nu sunt impuse de Protocolul de la Kyoto şi nu decurg din prevederile acestuia". Prin intrarea în vigoare a actului normativ, Ministerul Economiei speră să obţină 1,2 mld. euro, de două ori şi jumătate mai puţin decât anticipa anul trecut.
"Prin prezentul act normativ se asigură premisele valorificării AAU-urilor cu o valoare totală estimată astăzi la peste 1,2 miliarde de euro prin contracte de stat şi prin agenţi specializaţi", se arată în nota de fundamentare a proiectului, la secţiunea impact macoreconomic.
Potrivit proiectului de Ordonanţă de Urgenţă pentru vânzarea surplusului României de certificate de emisii poluante atribuite în baza Protocolului de la Kyoto, Guvernul va putea încredinţa vânzarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră "unui agent specializat", care să identifice potenţialii cumpărători şi să deruleze tranzacţia în numele Executivului.
Pentru acest tip de tranzacţii nu există burse
Documentul menţionează că pentru acest tip de tranzacţii nu există burse sau platforme reglementate la nivel internaţional, informaţiile despre comercializările de AAU-uri fiind limitate. În această "piaţă" se înregistrează un dezechi