Fostul secretar general al Ministerului Administrației și Internelor, Laurențiu Mironescu, a ieșit din arest fără să înțeleagă mare lucru din ceea ce i s-a întâmplat. DNA nu i-a prezentat deocamdată probe care să demonstreze implicarea sa în contrabanda din Portul Constanța, dar nici nu-i vine să creadă că a scăpat atât de ușor. Aceasta stare confuză rezultă din interviul pe care politicianul l-a acordat ziarului \"Evenimentul zilei\". Sursa: Codrin Prisecaru
Mironescu nu recunoaște conectarea sa la filiera evazionistă din Port, având ca argumente faptul că era în relații extreme de proaste cu senatorul PDL Mircea Banias și în relații reci cu Eugen Bogatu, cel considerat capul rețelei. Până la acest moment, DNA l-a acuzat oficial pe Laurențiu Mironescu de faptul că ar fi luat bani de la Pilcă (finul său, personaj cheie în autoritatea portuară). Mironescu nu neagă episodul și aflați din interviu cum justifică această acuzație.
Pe fond, fostul secretar general din MAI, degajă multă siguranță de sine în ceea privește neimplicarea sa în contrabandă, dar admite ca îi știa pe toți, că toate aparențele îi sunt nefavorabile și că nu mai are niciun viitor în politică.
Eliberarea sa din arestul preventiv provoacă mai mult suspans decât se preconiza initial: întrebarea este dacă DNA și-a epuizat probele, nereușind să convingă instanța sau a preferat să nu le scoată pe toate la iveală.
Laurențiu Mironescu a fost reținut în cadrul anchetei declanșate de DNA împotriva filierei de contrabandă din Portul Constanța, care se sprijinea pe concursul mai multor instituții ale statului: Vamă, Poliție de Frontieră, Autoritate Portuară. Din primele informații furnizate atunci de către DNA, reieșea că Eugen Bogatu reprezenta capul rețelei, iar Mironescu îndeplinea rolul secund în întreg angrenajul, putând da ordine instituțiilor din subordine să nu controleze mărfurile c