"Una dintre victimele din zona Primăverii se numeşte Cristina Verona. Am cunoscut-o pe la începutul anilor '90 în mediul corespondenţilor străini de presă stabiliţi în România.
Lucra pentru ei şi părea să facă parte dintr-o agenţie străină de presă. Ca să fii acceptat între acei corespondenţi trebuia să ştii nişte limbi străine, dintre care foarte bine cel puţin două. Trebuia să fii un bun ziarist, să priveşti evenimentele imparţial şi să le sintetizezi. Sau să ai o legătură amoroasă. Ea făcea parte din prima categorie. Prin anul 1996 am văzut-o cu un bărbat foarte bine, cu care se şi măritase. Soţul ei era fiul unor arhitecţi celebri şi făcea afaceri cu benzină. Era şi bogat pentru că, în scurt timp, Cristina a început să conducă cele mai frumoase maşini din Bucureşti. Bijuterii decapotabile sau jeepuri preparate. Tot pe vremea aceea s-a mutat într-un apartament pe str. Primăverii. Amplasată la etajul unu al unui imobil proaspăt construit, casa ei era tot ce îşi putea dori mai mult un bucureştean. Zona cea mai bună, suprafaţă locuibilă mare, o sufragerie, două dormitoare, două băi şi mai ales construcţie nouă.
Întotdeauna Cristina mi s-a părut o persoană foarte instruită şi uşor snoabă. Nici vorbă de probleme de tulburări psihice. Asta confirmă şi una dintre prietenele ei cele mai bune, Alison Mutler de la Associated Press. Care a vorbit recent cu ea. Tot de la Alison am aflat că era foarte apropiată de mama sa şi este puţin probabil ca între ele să fi existat un conflict major.
De câţiva ani Cristina divorţase şi nu avea o nouă legătură. În garajul de la parterul imobilului se găseşte maşina ei, un Golf 5 gri metalizat", scrie Horia Tabacu pe evz.ro.
"Una dintre victimele din zona Primăverii se numeşte Cristina Verona. Am cunoscut-o pe la începutul anilor '90 în mediul corespondenţilor străini de presă stabiliţi