Comuna Deda a onorat cu prezenţa ediţia din acest an a Festivalului datinilor şi obiceiurilor populare de la Răstoliţa, oferta standului comunei fiind una bogată, acesta fiind vizitat de numeroşi turişti care au dorit să cunoască chiar de la păstrătorii acestor frumoase tradiţii ronâneşti vechimea şi însemnătatea artei populare.
Nu a lipsit casa ţărănescă, cu obiceiurile şi portul specific Văii Pietrişului, ţesături, covoare, costume populare precum şi furca de tors şi războiul de ţesut. De asemenea, arta culinară tradiţională a completat oferta comunei Deda, de la standul căreia nu au lipsit tradiţionalele plăcinte cu brânză, cu urdă, scoruşe, balmoş, sarmale şi tocăniţa de miel. “Am respectat şi în acest an tradiţia, în special cea de pe Valea Pietrişului, fiecare din cele trei încăperi din care esta alcătuită casa ţărănească păstrează specificul zonei noastre. Tot ce se găseşte aici este tradiţional, lucrat de mână, de cele trei femei care le şi explică vizitatorilor despre aceste obiecte”, a declarat Lucreţia Cadar, primarul comunei Deda.
Prezenţă constantă la festival
De la festival nu au lipsit ansamblurile folclorice din Deda, care au cinstit cum se cuvine dansul şi cântecul popular românesc, ansamblurile Mini Junii Călimanilor din Deda şi Ghiocelul al Şcolii Generale din Bistra Mureşului. “Suntem la acest festival pentru a şaptea oară, practic de la debutul acestuia şi pentru noi este foarte important să continuăm această frumoasă tradiţie aici la Răstoliţa. Ţinem în mod special să păstram tradiţiile şi portul popular, în special pentru cei tineri, astfel ca ei să le ducă mai departe. De aceea insistăm în ce priveşţte ansamblurile populare, la actualizarea lor, deoarece portul popular rămâne, jocul popular se învaţă şi prin participarea la astfel de evenimente. Prezenţa aici la Răstoliţa ne impulsionează în acest proces de a lăsa moşten