Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Un restaurant pe saptamana: La Vie en Raw.z si pentru neciudati

Publicat in Wall-Street.ro, marți 12 iulie 2011 ·

La Vie en Raw.z e unul dintre locurile (si localurile) interesante din Bucuresti, unul din acelea "cu suflet", cum ar spune anumite duduite prea gingase pentru lumea in care traim... E unul dintre putinele, daca nu chiar singurul, loc in care se ia foarte in serios mancarea/ bucataria raw-vegan.

Nu sunt sigur ca folosesc foarte corect toate aceste cuvinte putin cunoscute mie, si nici rabdare prea multa sa ma documentez nu am avut. Asa ca daca e ceva nelalocul lui in text, va rog sa faceti singuri ce e de facut. Va lamuriti, in buna masura, si daca intrati pe blogul lor "Bucurie, Bunastare, Hrisca".

Asadar, nu sunt sigur ca La Vie en Raw.z poate fi numit un restaurant propriu-zis, desi noi am avut acolo un pranz in toata regula, si surprinzator de bun, pe deasupra - fata de ce ne asteptam sa fie, evident! Ocupa o casa aparent nou construita, printre case vechi si frumoase si pe o strada linistita dintr-un Bucuresti din alte timpuri, intre bulevardele Marasesti si Sincai.

La parter au o singura sala, destul de mare, care e si magazin de produse naturiste, ecologice, bio si alte asemenea, carti, ceva podoabe (tot de cumparat), irigatoare de vlastari si alte cateva lucruri in ton cu atmosfera; tot aici au si frigiderele cu mancarea, pe care poti lua acasa sau o poti manca asezat la una dintre cele cateva mese din mijlocul camerei, sau afara, pe terasa, intr-o curte foarte mica, spre enervarea lui Vasile, motanul. La etaj sunt niste sali pentru cursuri, ateliere, meditatie, yoga, reiki si altele.

Nu au nimic nevegetal la La Vie en Raw.z, nici macar lapte sau oua, asa cum spune si numele; si, mai mult, toate felurile sunt pregatite numai din produse crude, nimic incalzit sau trecut prin foc. De aceea spuneam mai inainte ca toata mancarea lor e adusa la masa direct din frigiderele din mijlocul localului.

Noi am mancat ce se vede in poz

Articolul in Wall-Street.ro >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit în apropiere de Orăştie. „Pompierii intervin în aceste clipe”. Care e situația victimelor

HotNews acum 12 ore
Un avion de mici dimensiuni, în care se aflau două persoane, s-a prăbuşit, marţi, în apropiere de Orăştie, județul Hunedoara. „Pompierii Detaşamentului Orăştie intervin în aceste momente în municipiul Orăştie, în apropierea unui loc de agrement, und

Călin Georgescu nu scapă de controlul judiciar. Care sunt restricțiile pe care trebuie să le respecte fostul candidat la președinție

HotNews acum 9 ore
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru declaraţiile sale în care a promovat idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, a decis marţi Tribunalul Bucureşti, informează Agerpres.

Gigi Becali: E prea ruşinos ce s-a întâmplat astăzi. Nu am cuvinte

News.ro acum 6 ore
Finanţatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat, marţi seară, că nu mai are încredere că echipa sa se va califica în grupele Ligii Campionilor, după înfrângerea ruşinoasă cu echipa Inter Escaldes din Andorra. ””Ce mai contează calificarea? Nu am cuvinte.

Ministerul Transporturilor România păstrează toate fondurile PNRR pentru Transporturi. Proiectele vor fi finanțate integral din bani europeni

Ziua Constanta acum 12 ore
Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) anunță că România nu pierde niciun euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) destinat sectorului transporturilor. În urma discuțiilor tehnice purtate cu reprezentanții Comisiei Eur

Tanczos Barna, despre tensiunile din coaliţie: Încă nu s-a ajuns la ceartă, sunt doar mesaje

HotNews acum 6 ore
Vicepremierul Tanczos Barna susţine că încă nu s-a ajuns la ceartă între partidele de la guvernare, ci sunt „doar mesaje”, relatează News.ro. El crede că se vor găsi soluţii de compromis în coaliţie, iar PSD nu va părăsi guvernarea. „Încă nu s-a aju

Marius Tucă Show începe miercuri, 16 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Cancan acum 7 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu reprezentanții Standard & Poor’s. Iată despre ce s-a discutat

Ziua Constanta acum 12 ore
Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, și ministrul finanțelor, Alexandru Nazare, au avut marți, la Palatul Victoria, o întâlnire cu reprezentanții Agenției de rating Standard & Poor’s (S&P), transmite un comunicat din partea Guvernului. Întâlnirea

Vicepremierul Tanczos Barna a anunțat când vor creşte din nou salariile și pensiile

Adevarul acum 5 ore
Eliminarea sporurilor este definitivă, însă îngheţarea şi neindexarea salariilor şi pensiilor din sectorul public este temporară, a declarat, marți seara, la Antena 3 CNN, vicepremierul Tanczos Barna.

Grindeanu, despre o eventuală numire a lui Dacian Cioloș la șefia SRI: „Eu cred că este o glumă”

HotNews acum 6 ore
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, la Antena 1, că nu s-a abordat în discuţiile cu preşedintele Nicuşor Dan subiectul privind propunerile pentru şefii serviciilor de informaţii. Grindeanu susţine că reprezentanţii PSD „ar fi

Ministrul Muncii: România are boli care nu ar trebui să fie motiv de certificat de handicap. Există fraudă în sistem

HotNews acum 8 ore
Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății lucrează la gestionarea listei criteriilor pentru acordarea certificatelor de handicap pentru că România are niște boli care, deși sunt o problemă pentru fiecare cetățean, nu ar trebui să fie un motiv de cer

Vremea

București
acum

23°
mie.

22°/37°
joi

17°/30°
vin.

15°/30°
sâm.

18°/33°
Iasi
acum

20°
mie.

18°/31°
joi

17°/22°
vin.

14°/25°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

21°
mie.

21°/36°
joi

20°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

16°
mie.

16°/34°
joi

15°/20°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/25°
Timisoara
acum

18°
mie.

18°/28°
joi

15°/23°
vin.

15°/27°
sâm.

16°/33°