Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Grecia primeşte cel mai mic rating de la Fitch

Publicat in Bursa, vineri 15 iulie 2011 ·

* Agenţia a redus calificativul ţării la "CCC", după ce Standard & Poor"s a recurs la o măsură similară

Agenţia de evaluare financiară Fitch Ratings a redus, miercuri seara, cu trei trepte, ratingul Greciei: la "CCC", de la "B+", invocând absenţa unui nou plan de ajutor credibil finanţat de Uniunea Europeană şi Fondul Monetar Internaţional. Ratingul "CCC" este cel mai mic atribuit vreunei ţări din întreaga lume.

"Retrogradarea reflectă absenţa unui nou program credibil şi complet finanţat de UE şi FMI pentru Grecia, la care se adaugă incertitudinea crescută în legătură cu rolul investitorilor privaţi într-un viitor acord, precum şi perspectivele macroeconomice slabe ale Greciei", a anunţat Fitch.

Potrivit agenţiei, Grecia are nevoie de noi fonduri ca să evite intrarea în faliment în 2012. Agenţia estimează că, în acest an, Grecia va înregistra o scădere economică de 4%, urmată de o redresare uşoară în 2012.

Amintim că, luna trecută, Standard & Poor"s a retrogradat Grecia la "CCC".

* Ministerul elen al Finanţelor: "Retrogradarea nu va afecta băncile din ţară"

Ministerul Finanţelor de la Atena consideră că reducerea calificativului din partea Fitch este surprinzătoare, însă nu va afecta băncile din ţară.

"Ne surprinde că Fitch a făcut acest anunţ, din moment ce planul zonei euro şi al FMI este deja hotărât şi cunoscut. Decizia Fitch nu afectează sis-temul bancar elen", au precizat oficialii greci.

Totodată, Comisia Europeană şi-a exprimat regretul faţă de decizia Fitch, autorităţile de la Bruxelles declarând că nu înţeleg această măsură.

"Regretăm şi nu înţelegem această decizie a Fitch. UE şi FMI tocmai au convenit să acorde o nouă tranşă din ajutorul financiar către Grecia, ceea ce reprezintă o dovadă clară că au fost îndeplinite condiţiile", a afirmat purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Pia Ahrenkilde Han

Articolul in Bursa >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Surse Reuters: SUA şi Ucraina se pregătesc să semneze marţi acordul privind mineralele. Trump ar urma să-l anunţe în discursul din Congres

News.ro acum 2 ore
Administraţia preşedintelui american Donald Trump şi Ucraina intenţionează să semneze mult discutatul acord privind mineralele, au declarat marţi pentru Reuters patru persoane familiare cu situaţia. Preşedintele Donald Trump le-a spus consilierilor

Stare de alertă în Insulele Canare din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. Anunțul făcut de MAE

Ziare.com acum o ora
Cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Regatul Spaniei - Insulele Canare, sunt informați de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) asupra faptului că este în vigoare o alertă privind condiții meteorologice nefav

Crin Antonescu, după ce spionajul extern de la Moscova i-a luat apărarea lui Georgescu: „Este protejatul, favoritul şi victima pe care Rusia o ia acum în braţe” / Mesaj către o votantă a fostului candidat

HotNews acum o ora
Candidatul coaliţiei de guvernare pentru funcţia de preşedinte al României, Crin Antonescu, a afirmat, marţi seară, la B1 TV, că independentul Călin Georgescu este candidatul Rusiei. El a adăugat și că „rușii prind curaj”, având în vedere declarații

Volodimir Zelenski, umil după întreruperea aprovizionării cu arme: „Suntem gata să lucrăm sub conducerea puternică a președintelui Trump”

Adevarul acum 5 ore
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, marţi, că este pregătit se semneze acordul privind mineralele rare şi că este gata să coopereze sub „conducerea puternică” a lui Donald Trump, după ce acesta a oprit, luni seară, transporturile m

Vicepreședinte al Parlamentului European, replică pentru Călin Georgescu: „Europa și NATO sunt calea sigură pentru stabilitatea României”

HotNews acum o ora
Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, a scris, marți, pe pagina sa de Facebook, că orice declarație care pune la îndoială apartenența României la NATO este atât una „iresponsabilă”, cât și „o amenințare la securitatea” națională.

Călin Georgescu își depune vineri candidatura pentru alegerile prezidențiale

HotNews acum 8 ore
Candidatul independent Călin Georgescu, susținut de partidele parlamentare AUR și POT, își va depune candidatura pentru alegerile prezidențiale mai vineri, 7 martie, la ora 16:00, la Biroul Electoral Central (BEC). Georgescu era așteptat să își depu

Marius Tucă Show începe miercuri, 5 martie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Victor Ponta

Cancan acum 2 ore
Invitatul zilei este Victor Ponta, deputat, fost premier al României. Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și live pe TikTok ”Tineți aproape!”

Zelenski a cerut echipei sale să obţină informaţii oficiale despre suspendarea ajutorului american. „Oamenii nu ar trebui să fie nevoiţi să ghicească"

Ziare.com acum 2 ore
Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat marţi, 4 martie 2025, că le-a cerut ministrului apărării, şefilor serviciilor de informaţii şi diplomaţilor să ia legătura cu omologii lor americani pentru a obţine „informaţii oficiale” despre suspendarea

Cine este "preşedintele de rezervă" al Statelor Unite cât timp Trump îşi rosteşte discursul în Congres. Cum este desemnat și de ce

Ziare.com acum 3 ore
Discursul de marţi seară, 4 martie, al preşedintelui american Donald Trump va avea loc în faţa membrilor ambelor Camere ale Congresului şi a întregii linii de succesiune prezidenţială - cu o excepţie notabilă. În fiecare an, un membru al Cabinetului

Crin Antonescu: Eu nu mă retrag, nu mă retrag niciodată de undeva, dintr-o bătălie /Ilie Bolojan a fost destul de clar, ar trebui să iasă fix precum cucu, în fiecare zi la ora 6, la Cotroceni şi să spună ”nu candidez, nu candidez, nu candidez”

News.ro acum 2 ore
Candidatul coaliţiei de guvernare la funcţia de preşedinte al României, Crin Antonescu, a declarat, marţi seară, că nu se va retrage din cursa electorală şi că niciodată nu a abandonat o bătălie. El spune că Ilie Bolojan a fost clar când a declarat

Vremea

București
acum

mie.

4°/14°
joi

5°/16°
vin.

7°/17°
sâm.

7°/16°
Iasi
acum

mie.

4°/16°
joi

6°/18°
vin.

7°/18°
sâm.

7°/17°
Constanta
acum

mie.

0°/13°
joi

6°/14°
vin.

7°/11°
sâm.

6°/9°
Cluj-Napoca
acum

-1°
mie.

-1°/13°
joi

3°/16°
vin.

5°/16°
sâm.

6°/16°
Timisoara
acum

mie.

0°/15°
joi

5°/17°
vin.

7°/18°
sâm.

8°/17°