Nicolas Vartan este un personaj aparte care vine destul de rar în România, dar ştie foarte bine tot ce mişcă prin ţară. A studiat teatru la Târgu Mureş şi a ajuns consilier de imagine. Locuieşte de 22 de ani la Paris şi se consideră un cetăţean al lumii. Spune că politicienii români nu pun preţ pe imaginea pe care o transmit publicului şi se află într-o confuzie totală de identitate şi de statut social. Nicolas Vartan a stat de vorbă cu noi despre stil, mentalitate, politică şi bun-simţ.
Rep.: Dacă magazinele din România nu sunt bune, unde facem cumpărăturile?
N.V.: Cei peste 150 de clienţi cu care am lucrat la Bucureşti în ultimii doi-trei ani au înţeles foarte bine şi nici nu mai vor să audă de România. Cumpărăturile se fac la Paris, la Milano, la New York, pentru că sunt mult mai ieftine, sunt de marcă şi ai garanţia unei calităţi care te serveşte multă vreme. În România, în schimb, mai există posibilitatea să îţi faci haine la comandă, ceea ce nu mai există în occident pentru că costă sume fabuloase. Ori aici încă se poate, mulţi oameni au maşini, ştiu să coasă, deci nu e mare lucru pentru că materiale sunt. Nu contează atât de mult de unde ai cumpărat ceva, ceea ce contează este să-ţi stea bine. Haina, în sine, nu are nicio valoare. Dacă ea te serveşte şi îţi serveşte cauza atunci capătă o funcţionalitate, altfel nu are niciun sens. Absolut niciun sens. Am renunţat de mult la podoabe şi la reguli somptuoase şi la ornamentaţie pentru că nu mai e nevoie. Viaţa este altfel. Trebuie să ţinem cont de progresul şi de evoluţia socială, de evoluţiile psihologice, de schimbările economice.
Rep: De fapt, ce reproşezi societăţii româneşti?
N.V.: Nu se simte nicăieri dinamism, optimism, acţiune, activitate, unde este senzualitatea. Chiar dacă nu vorbim despre profesie, vorbim despre individ, ca să se simtă bine, să se simtă înţeles, să se simtă iu