Nici nu-ţi vine să crezi că Marcel Iureş (foto) împlineşte astăzi, în ziua a doua a lui Gustar, 60 de ani. Mereu a părut că înfruntă cu ostentaţie trecerea timpului, dar, ca orice pământean, s-a lăsat în voia iureşului vieţii, destinul său clădindu-se dintr-un amestec de trudă şi noroc. A trudit pentru arta ce a ales să o slujească şi i-a ieşit norocul în cale pentru că iubea cu sufletul ceea ce alegea să facă.
Tânăr este, chiar dacă parcurgi o listă lungă, lungă cu roluri realizate în teatru şi în film de-a lungul anilor. Tânăr este, căci în teatrul său tânăr de pe Calea Victoriei, numit ACT, vin seara tinerii buluc pentru o porţie de cultură şi de educaţie spirituală. Îi sprijină cu tinereţea ce o simte pe cei care aleg să facă teatru cu patimă, îi sprijină pe cei care iubesc cu pasiune teatrul. Îi primeşte în această "casă" zidită pentru ei. Joacă pentru ei, pentru tineri. Joacă, de fapt, pentru orice fel de public.
Select şi selectiv – aşa îl văd pe Marcel Iureş. Dovadă sunt spectacolele aflate în 2011 în repertoriu: "O scrisoare pierdută" (rolul Nae Caţavencu, la Teatrul de Comedie), "Absolut" ("întrupându-l" pe Ivan Turbincă), "Acasă la tată" (el fiind Tata), "Capra sau Cine e Sylvia", "Creatorul de teatru" (care a avut premiera cu zece ani în urmă). Toate aceste spectacole poartă semnătura unui singur regizor – Alexandru Dabija.
Filmul este cealaltă artă pecetluită sorţii lui. Numai după 1989 a interpretat aproape 40 de roluri în lungmetraje şi seriale, multe fiind realizate la Hollywood. Cele mai recente titluri sunt: "Undeva în Palilula", regia Silviu Purcărete (2011), "Tatăl fantomă", regia Lucian Georgescu (2011), "În derivă", regia Adrian Sitaru şi Titus Muntean (2010), "Mănuşi roşii" şi "Călătoria lui Gruber" de Radu Gabrea (2009), "The Philanthropist" de Ed Fraiman şi Peter Horton (2009). Vor mai fi, căci e la vârsta