Disperarea îi determină pe mulţi doljeni să cadă în plasa unor persoane sau societăţi comerciale care susţin că le pot găsi ceva de muncă în străinătate.
Mânaţi de dorinţa de a face un ban cinstit, oamenii uită să se informeze dacă firma la care apelează şi căreia îi plătesc un comision gras este înregistrată. Lucrătorii Inspectoratului Teritorial de Muncă susţin că, din cauza lipsei de bani, oamenii se lasă mai uşor pe mâna celor care şi-au făcut o adevărată afacere din plasarea ilegală a forţei de muncă în străinătate şi, de multe ori, ajung să plece la adresele din străinătate indicate de ţepari, unde nu găsesc pe nimeni. Alte cazuri cu care se confruntă inspectorii ITM sunt acelea în care oamenii ajung să lucreze în ţări din Europa de Vest dar nu în condiţiile de cazare şi masă promise iniţial.
În Dolj sunt înregistrate în prezent zeci de firme care au ca obiect de activitate plasarea forţei de muncă în străinătate. Doar câteva dintre aceste mai sunt însă active. Pentru a verifica dacă firma la care doriţi să apelaţi este înregistrată la ITM, aşa cum prevede legea, puteţi intra pe site-ul itmdolj.ro. De asemenea, trebuie să intraţi la bănuieli dacă recrutarea este făcută de o persoană fizică sau de către o societate care nu are ca principal obiect de activitate plasarea forţei de muncă în străinătate (cod CAEN 7810).
Contractul de muncă pe care plasatorul vi-l dă la semnat trebuie să conţină elemente-standard precum: funcţia, natura şi durata angajării; timpul de muncă şi de repaus; programul de lucru, salariul lunar şi datele de plată a acestuia; sporuri, ore suplimentare; durata, modul de acordare şi drepturile băneşti aferente concediului de odihnă; acordarea de despăgubiri în cazul accidentelor de muncă sau al decesului; condiţiile de cazare sau, după caz, de închiriere a unei locuinţe şi de asigurare a hranei; taxele, impozitele şi con