Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ungaria nu vrea cianuri în exploatarea aurului de la Roşia Montană

Publicat in Adevarul, marți 9 august 2011 ·

Ungaria a transmis Ministerului Culturii poziţia sa în legătură cu proiectul minier de la Roşia Montană. Potrivit ministrului Laslo Borbely, Ungaria nu este acord, în principiu, cu utilizarea cianurii la Roşia Montană.

„Am primit săptămâna trecută, răspunsul din partea Ungariei referitor la proiectul de la Roşia Montană, după şase luni de la transmiterea solicitării. Poziţia Ungariei este una de principiu, transmisă în cinci rânduri de către ministrul omolog. Se spune următorul lucru: ei, de principiu, nu sunt de acord cu folosirea cianurii.

E o poziţie de principiu, fără să intre în detalii tehnice. Eu iau act de această poziţie a Ungariei, care nu înseamnă, conform Convenţiei Espoo, că se opreşte procedura de avizare, ci înseamnă că Ungaria are un punct de vedere. Dacă aveau 300 de întrebări, beneficiarii erau obligaţi să răspundă la ele“, a afirmat ministrul Borbely, citat de Agerpres.

Ministrul Mediului a mai anunţat că, în prezent, Consiliul de Avizare Tehnică (CAT) a finalizat şapte capitole în privinţa studiului de impact al proiectului minier de la Roşia Montană. Oficialul a adăugat că nu va propune Guvernului Hotârârea privind acordarea avizului de mediu decât dacă beneficiarul va respecta cerinţele specialiştilor din Ministerul Mediului.

Ministerul Culturii, prin Direcţia de Cultură Alba, a eliberat, recent, certificatul de descărcare de sarcină arheologică pentru Masivul Cârnic. Documentul prevede că firma privată va investi 70 de milioane de dolari în lucrări de conservare şi restaurare a patrimoniului local.

Documentul este necesar companiei Roşia Montană Gold Corporation pentru obţinerea avizului de mediu şi, ulterior, a autorizaţiei de construcţie, pentru investiţia preconizată în Munţii Apuseni.

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cutremur de suprafață, duminică dimineață, în județul Gorj

HotNews acum o ora
Un cutremur de suprafaţă cu magnitudinea 3,3 s-a produs, duminică dimineaţa, la ora 6:29, în Oltenia, judeţul Gorj, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), transmite Agerpres. Seis

Mark Rutte spune că Beijingul ar putea îndemna Rusia să atace NATO. „Am nevoie de tine pentru a-i ţine ocupaţi în Europa”

Adevarul acum 34 minute
Dacă Beijingul ar decide să atace Taiwanul, este foarte probabil că va folosi Rusia pentru a lovi Europa, a afirmat secretarul general al NATO, Mark Rutte.

Charalambous s-a convins după ce FCSB a câștigat Supercupa: „Va avea mai multe minute în acest sezon”

Gazeta Sporturilor acum 9 ore
. Elias Charalambous (44 de ani), tehnicianul campioanei României, a oferit prima reacție după câștigarea Supercupei României. Despre Ștefănescu am spus în sezonul trecut că nu am fost destul de corecți față de el. Sper că va avea mai multe minute î

Elon Musk anunţă formarea unui nou partid în SUA: Astăzi, se formează „America Party” pentru a vă reda libertatea

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Miliardarul Elon Musk, care şi-a încheiat în iunie misiunea de şef al Departamentului american pentru Eficienţă Guvernamentală (DOGE) şi a intrat ulterior în conflict cu Donald Trump, a anunţat sâmbă

Dalai Lama împlinește 90 de ani și speră să trăiască peste 130

Adevarul acum 19 minute
Liderul spiritual al budiștilor tibetani, Dalai Lama, a împlinit 90 de ani duminică, 6 iulie, și a declarat că speră să trăiască peste 130 de ani.

Bilanțul inundațiilor din TEXAS a urcat la 51 de morți. În continuare zeci de persoane sunt date dispărute, inclusiv 27 de fete de la o tabără de vară

Gandul acum 54 minute
Bilanțul victimelor inundațiilor devastatoare care au cuprins centrul statului Texas a urcat la 51 de morți, a anunțat șeriful comitatului Kerr, citat de NBC. Printre victime se numără și câțiva copii. Între timp, autoritățile caută în continuare ze

Pe site-ul Ministerului Sănătății va fi disponibil un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

Ziua Constanta acum 34 minute
Începând cu 14 iulie 2025, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătății un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății pe pagina de Facebook. Noul ministrul al Sănătății, Alexa

Zelenski spune că ultima discuție la telefon cu Trump a fost „cea mai productivă”

HotNews acum 10 ore
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că discuția recentă cu președintele american Donald Trump, purtată la telefon vineri, a fost cea mai bună și „cea mai productivă” pe care a avut-o, scrie Reuters. „Referitor la conversația

Ayatollahul Ali Khamenei a avut prima apariţie publică după recentul conflict cu Israelul - VIDEO

News.ro acum 8 ore
Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a participat sâmbătă la un eveniment religios, prima sa apariţie publică după încetarea focului cu Israelul, potrivit imaginilor difuzate de televiziunea de stat, relatează Reuters şi AFP. Înainte de

Gigi Becali exclamă, după Supercupa României: „Nu am avut de când sunt eu în fotbal așa jucător”

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
. Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Juri Cisotti, mijlocașul ofensiv al campioanei din Liga 1. Echipa începe cu Cisotti, Olaru și Șut. Și cu Ngezana” Gigi Becali, patron FCSB

Vremea

București
acum

23°
dum.

21°/36°
lun.

24°/39°
mar.

24°/38°
mie.

24°/37°
Iasi
acum

23°
dum.

19°/36°
lun.

18°/38°
mar.

21°/38°
mie.

19°/37°
Constanta
acum

26°
dum.

20°/29°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
mie.

22°/27°
Cluj-Napoca
acum

21°
dum.

16°/35°
lun.

19°/37°
mar.

18°/35°
mie.

15°/21°
Timisoara
acum

22°
dum.

19°/37°
lun.

19°/40°
mar.

18°/39°
mie.

14°/20°