Luna august este considerată de către oamenii de ştiinţă perioada ideală pentru a face sex. Experţii de la Boston State Hospital, Statele Unite ale Americii, susţin că în această lună libidoului atinge cote maxime, datorită nivelului brusc crescut al hormonilor sexuali. Potrivit cercetătorilor americani, creşterea apetitului sexual este în strânsă legătură cu nivelul vitaminei D din organism. Pe parcursul studiului, specialiştii au constatat că în zilele însorite nivelul de vitamina D creşte în organism, fapt ce determină şi mărirea apetitului sexual, informează Daily Mail.
CITEŞTE ŞI:Top cinci vitamine esenţiale pentru sănătatea sexuală a bărbaţilor
O serie de studii făcute de-a lungul timpului au demonstrat efectele pozitive pe care sexul le are asupra sănătăţii.
* Sexul - cel mai bun medic oftalmolog. Oamenii de ştiinţă de la Spitalul Spire Liverpool susţin că partidele de amor relaxează muşchii şi diminuează tensiunea din umeri şi gât. Astfel că o partidă de sex poate determina dacă o persoană are sau nu nevoie de ochelari. "Am avut pacienţi care nu s-au plâns de probleme cu vederea după sex. La fel ca orice muşchi din corp, cei ai ochilor s-au relaxat şi au funcţionat la capacitatea lor reală, fără să fie forţaţi în mod conştient", spune medicul Arun Ghosh, specialist în sexualitate la Spitalul Spire Liverpool.
* Relaţiile intime reprezintă cel mai bun tonic pentru inimă. Un studiu realizat la Universitatea Queen din Belfast a relevat faptul că activitatea sexuală de trei ori pe săptămână poate înjumătăţi riscul de atac de cord. Un alt studiu spune că femeile care au orgasm de două ori pe săptămână prezintă un risc cu 30% mai mic de a se confrunta cu boli cardiace, spre deosebire de cele care nu au atins punctul culminant la sfârşitul unei partide de amor. "Endorfinele eliberate în timpul actului sexual neutralizează hormonii de stres di